Článek předsedy Dětí Země Miroslava Patrika o "vlastenci" a Ropákovi 2017 Jaroslavu Foldynovi, který od 1. 1. 2018 prosadil vyloučení spolků z územních a ze stavebních řízení pro lokální stavby a který vyšel v Lidových novinách (24.5.2018).
- - - - - - - - - - -
Zdá se, že zastupitel Děčína, náměstek hejtmana Ústeckého kraje a poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna se stal mediální celebritou. Zda politicky a lidsky oslavovanou, či zničující, se teprve ukáže.
Foldyna nejprve poslední dubnový pátek získává od nezávislé komise Ropáka roku 2017 za největšího ničitele české přírody a krajiny. Vzápětí se při střetu s aktivisty proti motorkářům z Nočních vlků projevuje jako národobijce za české zájmy proti všem těm „vyděračským neziskovkám a zlořečené EU“ a jiným živlům. Čeští socialisté a jejich příznivci jsou teď jistě na rozpacích, zda ještě patří mezi jejich chřadnoucí skupinu.
Anketa Ropák vznikla před 26 lety a organizují ji Děti Země. Jaroslav Foldyna byl zatím veřejností navržen šestkrát, ale až za rok 2017 se tohoto titulu dočkal, a to za podání a prosazení změny zákona o ochraně přírody a krajiny – spolu s poslancem Adámkem z ČSSD –, podle které jsou spolky od 1. ledna 2018 vyloučené z územních a ze stavebních řízení pro stavby bez stanoviska EIA, tzn. pro stavby s lokálním negativním vlivem na životní prostředí.
Hlavním tématem letošní ankety Ropák tak byly snahy zákonodárců, zejména z ČSSD, hnutí ANO a ODS, omezit efektivní účast veřejnosti při povolování staveb, resp. veřejnost z rozhodování úřadů přímo vyloučit. Přitom podle programového prohlášení bývalé vládní koalice měla být tato práva zachována.
Návrh na vyloučení spolků z územních a ze stavebních řízení, kde mohou efektivně bránit českou krajinu před zbytečnými stavbami, Foldyna zdůvodňuje spoluprací s CzechInvestem. Bohatí zahraniční investoři prý nevěděli, kdy povolovací řízení skončí a kdy a jaké spolky je začnou vydírat, takže neměli jistotu, zda své záměry vůbec postaví a za kolik. Obětavec Foldyna je ovšem zachránil!
Předložením nějakých důkazů či odborných analýz se ovšem Foldyna neobtěžuje. Hájit „cizí zájmy před těmi podezřelými českými neziskovkami“ je totiž pro něho vděčnější téma, stejně jako prosazovat betonování české krajiny rizikovými trasami dálnic nebo kanalizaci posledního přírodě blízkého českého úseku Labe.
Foldyna a jeho političtí příznivci z ČSSD tak ideově zamrzli kdesi v 70. letech, kdy u nás byla normalizace s velkolepými budovatelskými plány dohnat a předehnat západní kapitalistické státy. A ostrůvky pozitivní deviace s jinými názory a s občanskou angažovaností při ochraně přírody a zdraví lidí ostrakizovat, protože jen brzdily kola ekonomického pokroku podle sovětského vzoru.
Ropák Foldyna tak pohrdá cenností české krajiny a také zájmem veřejnosti chránit svou účastí při povolování různých staveb naše životní prostředí. Stále jsou zde totiž ještě lidé, kteří chtějí, aby stát fungoval v souladu se svými vlastními zákony, transparentně a férově.
Ve vzduchu tak visí otázka, v jakém rozsahu Foldyna zastupuje současnou ČSSD a jakou chce být tato strana do budoucna. Bylo by totiž smutné, pokud by primitivní agresivita a populismus, podpora velkého byznysu, ničení české přírody a pohrdání chudých a slabých patřila do výbavy moderního socialisty.
Miroslav Patrik, předseda Dětí Země