-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Za Ústecko mohou být Ropákem ministři Brabec a Ťok, starosta Jirkova Štejnar nebo úředník MŽP Doležal

25. dubna 2017
[Ústecký kraj]

Eko-hříchy: podpora jezu u Děčína, dálnice D8 a snaha zrušit trolejbusy

Titul Ropák 2016 může za Ústecký kraj získat ministr životního prostředí Richard Brabec (hnutí ANO) za obhajobu jezu u Děčína, i když chybí stanovisko EIA, ministr dopravy Dan Ťok za hlavní vliv při neschválení evropské ochrany cenných břehů Labe kvůli jezu a za předčasný provoz na dálnici D8 přes sesuvy, starosta Jirkova Radek Štejnar (ČSSD) za snahu ukončit provoz trolejbusů ve městě a úředník Ministerstva životního prostředí Evžen Doležal, který nevydal negativní stanovisko EIA pro jez u Děčína.

Výsledky anket Ropák 2016 a Zelená perla 2016 budou zveřejněny v pátek 28. dubna 2017 v 11 hodin na tiskové konferenci v Ekologickém institutu Veronica (Panská 9). Večerní soirée, na kterém zahraje folková kapela ze Vsetína Žamboši, proběhne od 19 hodin v kavárně Mistogalerie v Brně.

„Ústecký kraj, který je považovaný za rodiště ropáků, má letos nejvíce nominací ze všech krajů a navíc se týkají dopravy. Zvláště zřetelné je prosazení jezu u Děčína, který v území NATURA 2000 způsobní značné negativní škody na existenci bobrů a lososů a na biotopech vzácných pobřežních druhů rostlin a živočichů. Ministr Ťok byl loni v anketě druhý, letos může být i první,“ sdělil koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země – Brno.

Podle Patrika si nominaci zaslouží i Evžen Doležal z MŽP, který v září 2016 potřetí vrátil dokumentaci EIA pro jez u Děčína k dopracování, ačkoliv bylo spíše logické vydat negativní stanovisko EIA, neboť ŘVC ČR ani po utracení více než 600 miliónů korun během asi deseti let nedokázalo přesvědčit, že jez je ekologicky přípustný.

„Rovněž starosta Jirkova Radek Štejnar má nominaci oprávněnou, neboť chtěl loni zrušit ekologickou trolejbusovou dopravu, ale nakonec se tak nestalo, neboť od nového roku stále fungují,“ upozorňuje ještě Patrik.

Na titul Ropák 2016 kandidují kromě Brabce, Ťoka, Štejnara a Doležala mj. i generální ředitelé Povodí Vltavy a Moravy, tři úředníci tří krajských úřadů a dva ministři: za místní rozvoj Karla Šlechtová a za zemědělství Marian Jurečka za KDU-ČSL. Letos tak v anketě, stejně jako loni, chybějí politici z ODS.

V anketě o antiekologický čin Ropák (25. ročník) a v anketě o antiekologický výrok Zelená perla (22. ročník) soutěží souběžně dvě osoby – generální ředitel Povodí Vltavy, s. p., Petr Kubala a ministr dopravy Dan Ťok.

V anketě Zelená perla mají nejvíce výroků zastupitel Zlínského kraje a senátor František Čuba ze SPO (2 výroky), senátor Zdeněk Škromach z ČSSD (2 výroky) a současný prezident a Ropák 2013 Miloš Zeman (2), který je autorem Zelené perly za rok 2014.

O Ropákovi a Zelené perle rozhoduje Komise, která má 108 členů. Do ankety Ropák 2016 bylo nominováno 12 kandidátů, takže všichni postoupili ve finále, a na Zelenou perlu 2016 pak 45 výroků, ve finále jich je 18.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Brno
Körnerova 219/2
Brno (adresa pro doručování pošty); 602 00


Související kampaň: 


Zelená perla roku
Ropák roku

Související odkazy: 

Informace o slavnostním vyhlášení výsledků 28. dubna 2017 na soirée v Brně

[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz   
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-