-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Za Středočeský kraj může získat Ropáka Petr Kubala

24. dubna 2017
[Středočeský kraj]

Důvodem je podpora výstavby protipovodňové hráze na Berounce

Titul Ropák 2016 může za Středočeský kraj získat generální ředitel Povodí Vltavy, s. p., Petr Kubala za podporu výstavby protipovodňové hráze na Berounce, která by zbytečně zničila cenné údolí řeky. Přitom plán na její výstavbu byl již od konce 80. let minulého století opakovaně zpochybňován.

Výsledky anket Ropák 2016 a Zelená perla 2016 budou zveřejněny v pátek 28. dubna 2017 v 11 hodin na tiskové konferenci v Ekologickém institutu Veronica (Panská 9). Večerní soirée, na kterém zahraje folková kapela ze Vsetína Žamboši, proběhne od 19 hodin v kavárně Mistogalerie v Brně.

„Stavba finančně velmi nákladné hráze by zbytečně negativně narušila krajinný ráz území s meandrující řekou a dále by poškodila i cenné biotopy v zátopové oblasti. Přitom za efektivnější protipovodňová opatření lze považovat realizaci dílčích opatření na zvýšení retence srážkových vod v povodích hlavních přítoků a dílčí protierozní opatření, než stavba takové hráze,“ sdělil koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země – Brno.

Z podobného důvodu byl na Ropáka za rok 2014 navržen již starosta Cerhenic a náměstek hejtmana Středočeského kraje Marek Semerád (ČSSD), který se v anketě umístil na 3. místě. Vlivem silnému odporu veřejnosti a řady starostů vedení Povodí Vltavy nakonec v červenci 2016 od přípravy stavby zatím ustoupilo.

Na titul Ropák 2016 kandidují kromě Kubaly mj. i generální ředitel Povodí Moravy, jeden starosta, tři úředníci tří krajských úřadů a čtyři ministři: za rezort životního prostředí je to Richard Brabec z hnutí ANO, za místní rozvoj Karla Šlechtová, za dopravu Dan Ťok a za zemědělství Marian Jurečka za KDU-ČSL. Letos tak v anketě chybějí politici z ČSSD a z ODS, kteří jsou téměř každým rokem nominováni.

V anketě o antiekologický čin Ropák (25. ročník) a v anketě o antiekologický výrok Zelená perla (22. ročník) soutěží souběžně dvě osoby – generální ředitel Povodí Vltavy, s. p., Petr Kubala a ministr dopravy Dan Ťok.

V anketě Zelená perla mají nejvíce výroků zastupitel Zlínského kraje a senátor František Čuba ze SPO (2 výroky), senátor Zdeněk Škromach z ČSSD (2 výroky) a současný prezident a Ropák 2013 Miloš Zeman (2), který je autorem Zelené perly za rok 2014.

O Ropákovi a Zelené perle rozhoduje Komise, která má 110 členů. Do ankety Ropák 2016 bylo nominováno 12 kandidátů, takže všichni postoupili ve finále, a na Zelenou perlu 2016 pak 45 výroků, ve finále jich je 18.


Partneři anket Ropák 2016 a Zelená perla 2016:

AusterlitzPro s. r. o., Moravská banka vín, restaurace Vegalite, EkoCentrum Brno, Ekologický institut Veronica, Nadace Veronica, Denikreferendum.cz a časopis Sedmá generace.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Brno
Körnerova 219/2
Brno (adresa pro doručování pošty); 602 00


Související kampaň: 


Zelená perla roku
Ropák roku

Související odkazy: 

Informace o slavnostním vyhlášení výsledků 28. dubna 2017 na soirée v Brně

[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz   
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-