-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Ropáka za Jihomoravský kraj může získat Jan Hodovský

24. dubna 2017
[Jihomoravský kraj]

Důvodem je oživení výstavby přehrady Čučice na řece Oslavě

Titul Ropák 2016 může za Jihomoravský kraj a částečně i Kraj Vysočina získat bývalý generální ředitel Povodí Moravy, s. p., Jan Hodovský za vypracování studie o výstavbě přehrady Čučice za 670 tisíc korun bez pověření Ministerstva zemědělství, která by zbytečně zatopila rekreačně a přírodně cenné území.

Výsledky anket Ropák 2016 a Zelená perla 2016 budou zveřejněny v pátek 28. dubna 2017 v 11 hodin na tiskové konferenci v Ekologickém institutu Veronica (Panská 9). Večerní soirée, na kterém zahraje folková kapela ze Vsetína Žamboši, proběhne od 19 hodin v kavárně Mistogalerie v Brně.

„Přehrada za třináct miliard korun není pro zásobování vodou jednak potřebná a hlavně by zbytečně zničila území pro rekreaci a s přírodní rezervací s biotopy asi stovky chráněných druhů organismů, takže bylo logické, že se proti ní ozvou občané i místní starostové,“ sdělil koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země – Brno.

Do konce roku 2016 podepsalo petici proti přehradě asi 24 tisíc občanů, přičemž starostové dotčených obcí po české vládě požadují, aby byla vyřazena z Generelu lokalit pro akumulaci povrchových vod. Jan Hodovský byl v prosinci 2016 ministrem zemědělství Marianem Jurečkou odvolán a nové vedení Povodí Moravy v lednu 2017 oznámilo, že výstavba přehrady není zatím aktuální.

Na titul Ropák 2016 kandidují kromě Hodovského mj. i generální ředitel Povodí Vltavy, jeden starosta, tři úředníci tří krajských úřadů a čtyři ministři: za rezort životního prostředí je to Richard Brabec z hnutí ANO, za místní rozvoj Karla Šlechtová, za dopravu Dan Ťok a za zemědělství Marian Jurečka za KDU-ČSL. Letos tak v anketě chybějí politici z ČSSD a z ODS, kteří jsou téměř každým rokem nominováni.

V anketě o antiekologický čin Ropák (25. ročník) a v anketě o antiekologický výrok Zelená perla (22. ročník) soutěží souběžně dvě osoby – generální ředitel Povodí Vltavy, s. p., Petr Kubala a ministr dopravy Dan Ťok.

V anketě Zelená perla mají nejvíce výroků zastupitel Zlínského kraje a senátor František Čuba ze SPO (2 výroky), senátor Zdeněk Škromach z ČSSD (2 výroky) a současný prezident a Ropák 2013 Miloš Zeman (2), který je autorem Zelené perly za rok 2014.

O Ropákovi a Zelené perle rozhoduje Komise, která má 110 členů. Do ankety Ropák 2016 bylo nominováno 12 kandidátů, takže všichni postoupili ve finále, a na Zelenou perlu 2016 pak 45 výroků, ve finále jich je 18.


Partneři anket Ropák 2016 a Zelená perla 2016:

AusterlitzPro s. r. o., Moravská banka vín, restaurace Vegalite, EkoCentrum Brno, Ekologický institut Veronica, Nadace Veronica, Denikreferendum.cz a časopis Sedmá generace.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Brno
Körnerova 219/2
Brno (adresa pro doručování pošty); 602 00


Související kampaň: 


Zelená perla roku
Ropák roku

Související odkazy: 

Informace o slavnostním vyhlášení výsledků 28. dubna 2017 na soirée v Brně

[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz   
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-