-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Ťok na Ropáka za blokování ochrany Slavíkových ostrovů

20. dubna 2016
[Pardubický kraj]

Ministr dopravy je proti zařazení území do NATURA 2000

Titul Ropák 2015 může za Pardubický kraj získat ministr dopravy Dan Ťok, který odmítá schválit lokalitu „Louky u Přelouče“ se Slavíkovými ostrovy a údolí Labe na Ústecku do soustavy NATURA 2000, neboť je prý pro ČR nutné u Přelouče postavit kanál za 3,1 mld. Kč a u Děčína jez za 4,2 mld. Kč.

Výsledky anket Ropák 2015 a Zelená perla 2015 budou zveřejněny v pátek 22. dubna 2016 v 11 hodin na tiskové konferenci v Ekologickém institutu Veronica (Panská 9). Večerní soirée, na kterém zahraje písničkářka ze Zlína Jitka Šuranská, proběhne od 18 hodin v kavárně Mistogalerie.

„Ministr Ťok společně s Ředitelstvím vodních cest ČR z politických a lobbyistických důvodů odmítá plnit evropskou směrnici, přestože o zařazení cenných přírodních lokalit do soustavy NATURA 2000 rozhodují jen odborné argumenty. Náš stát byl přitom už dávno povinen Slavíkovy ostrovy i údolí Labe u Děčína jako chráněné území vyhlásit,“ sdělil koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země – Brno.

Pokud tak Česká republika podle Patrika neučiní, hrozí soudní řízení u Evropského soudního dvora, ztráta 9 miliard korun na rozvoj vodní dopravy z Operačního programu Doprava a pokuty ve výši až 270 tisíc Kč denně.

Na titul Ropák 2015 kandidují kromě Ťoka ještě např. dva úředníci, dva podnikatelé, dva starostové, hejtman Michal Hašek a další čtyři ministři: za rezort životního prostředí je to Richard Brabec z hnutí ANO, za zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD, za průmysl a obchod Ropák 2014 Jan Mládek z ČSSD a za místní rozvoj Karla Šlechtová. Letos v anketě tak chybějí politici z ODS, kteří byli vždy pravidelně nominováni.

V anketě o antiekologický čin Ropák i v anketě o antiekologický výrok Zelená perla soutěží letos souběžně dvě osoby – ministr průmyslu a obchodu a Ropák 2014 Jan Mládek a ministr dopravy Dan Ťok.

V anketě Zelená perla mají nejvíce výroků senátor, zastupitel Jihočeského kraje a starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa z ODS (3 výroky) a dále bývalý prezident a Ropák 1993 Václav Klaus (2) a současný prezident a Ropák 2013 Miloš Zeman (2). Klaus už získal tři Zelené perly a Zeman za rok 2014 zatím jednu.

O Ropákovi a Zelené perle rozhoduje Komise, která má 112 členů. Do ankety Ropák 2015 bylo nominováno 12 kandidátů, takže všichni postoupili ve finále, a na Zelenou perlu 2015 pak 40 výroků, ve finále jich je 18.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Brno
Körnerova 219/2
Brno (adresa pro doručování pošty); 602 00


Související kampaň: 


Zelená perla roku
Ropák roku

Související odkazy: 

Antiekologická cena Ropák jde do finiše. Kdo ji vyhraje letos? Rozhodněte i vy

Informace o slavnostním vyhlášení výsledků 22. dubna 2016 na soirée v Brně:
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz   
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-