-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Za Středočeský kraj jsou dvě nominace na Ropáka

20. dubna 2016
[Středočeský kraj]

Za povolení navážky zeminy Hostivicemi a za zápach z lakovny v Nymburku

Titul Ropák 2015 může za Středočeský kraj získat vedoucí stavebního úřadu v Hostivicích Vojtěch Budil, který v rozporu se zákonem prodloužil navážení stavebních odpadů v obcích Chrášťany a Chýně na cizích pozemích, nebo jednatel společnosti AZOS CZ Petr Šimák, neboť z jeho zinkovny a kataforézní lakovny autodílů v Nymburku se šíří obtěžující nepříjemný zápach.

Výsledky anket Ropák 2015 a Zelená perla 2015 budou zveřejněny v pátek 22. dubna 2016 v 11 hodin na tiskové konferenci v Ekologickém institutu Veronica (Panská 9). Večerní soirée, na kterém zahraje písničkářka ze Zlína Jitka Šuranská, proběhne od 18 hodin v kavárně Mistogalerie.

„Vedoucí stavebního úřadu Vojtěch Budil byl nominován za povolení navážet odpady na cizích pozemcích až do roku 2021, přičemž není zřejmé, zda negativně neovlivní podzemní vody. Navíc firma Jindřich Frýdl ničí pozemky proti vůli jejich majitelů,“ sdělil koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země – Brno.

Jednatel společnosti AZOS C Petr Šimák svou nominaci zase získal za více než dvouleté obtěžování obyvatel Nymburka nepříjemným zápachem z provozu zinkovny a kataforézní lakovny autodílů. Přitom Krajský soud v Praze loni zrušil dodatečné stavební povolení pro tento provoz, neboť chybělo stanovisko na ochranu ovzduší.

Na titul Ropák 2015 kandidují kromě Budila a Šimáka mj. ještě hejtman Hašek, dva starostové a pět ministrů: za rezort životního prostředí je to Richard Brabec z hnutí ANO, za zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD, za průmysl a obchod Ropák 2014 Jan Mládek z ČSSD, za dopravu Dan Ťok a za místní rozvoj Karla Šlechtová. Letos v anketě tak chybějí politici z ODS, kteří byli vždy pravidelně nominováni.

V anketě o antiekologický čin Ropák i v anketě o antiekologický výrok Zelená perla soutěží letos souběžně dvě osoby – ministr průmyslu a obchodu a Ropák 2014 Jan Mládek a ministr dopravy Dan Ťok.

V anketě Zelená perla mají nejvíce výroků senátor, zastupitel Jihočeského kraje a starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa z ODS (3 výroky) a dále bývalý prezident a Ropák 1993 Václav Klaus (2) a současný prezident a Ropák 2013 Miloš Zeman (2). Klaus už získal tři Zelené perly a Zeman za rok 2014 zatím jednu.

O Ropákovi a Zelené perle rozhoduje Komise, která má 112 členů. Do ankety Ropák 2015 bylo nominováno 12 kandidátů, takže všichni postoupili ve finále, a na Zelenou perlu 2015 pak 40 výroků, ve finále jich je 18.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Brno
Körnerova 219/2
Brno (adresa pro doručování pošty); 602 00


Související kampaň: 


Zelená perla roku

Související odkazy: 

Antiekologická cena Ropák jde do finiše. Kdo ji vyhraje letos? Rozhodněte i vy

Informace o slavnostním vyhlášení výsledků 22. dubna 2016 na soirée v Brně
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz   
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-