-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Za Ústecko mohou být Ropákem Mládek, Ťok nebo Březina

20. dubna 2016
[Ústecký kraj]

Eko-hříchy: prolomení limitů a plány na stavbu parkoviště u Petrovic a jezu u Děčína

Titul Ropák 2015 může za Ústecký kraj dostat ministr průmyslu a obchodu a Ropák 2014 Jan Mládek za prosazení prolomení územních limitů na Bílinsku nebo ministr dopravy Dan Ťok za odpor proti zařazení údolí Labe do soustavy NATURA 2000 kvůli stavbě jezu u Děčína či podnikatel Petr Březina, který chce na vrcholku Krušných hor u Petrovic postavit obrovské parkoviště pro kamiony se zázemím.

Výsledky anket Ropák 2015 a Zelená perla 2015 budou zveřejněny v pátek 22. dubna 2016 v 11 hodin na tiskové konferenci v Ekologickém institutu Veronica (Panská 9). Večerní soirée, na kterém zahraje písničkářka ze Zlína Jitka Šuranská, proběhne od 18 hodin v kavárně Mistogalerie.

„Mezi nejzávažnější loňské antiekologické činy patří usnesení vlády o prolomení územních limitů na Bílinsku, které prosadil hlavně ministr a Ropák 2014 Jan Mládek, takže došlo k porušení polistopadové dohody o ochraně sídel a zbytků přírody v tomto kraji,“ tvrdí koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země – Brno.

Podle Patrika je současně nepřijatelný i odpor ministra dopravy Dana Ťoka, který blokuje zařazení cenného údolí Labe do evropské soustavy NATURA 2000 s tvrzením, že jez u Děčína je pro ČR nevyhnutelnou stavbou. Přitom podle směrnice EU mají rozhodovat odborné důvody, nikoliv politické či lobbyistické.

Pert Březina zase chce na cca 9 hektarech zpevněné plochy těsně vedle ptačí oblasti postavit obří logistické centrum s parkovištěm pro 150 kamionů u Petrovic a se čtyřmi velkými halami, takže dojde k poškození krajinného rázu Krušných hor a ke škodlivému zásahu do biotopů desítek zvláště chráněných druhů organismů.

V anketě o antiekologický čin Ropák i v anketě o antiekologický výrok Zelená perla soutěží letos souběžně dvě osoby – ministr průmyslu a obchodu a Ropák 2014 Jan Mládek a ministr dopravy Dan Ťok.

V anketě Zelená perla mají nejvíce výroků senátor, zastupitel Jihočeského kraje a starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa z ODS (3 výroky) a dále bývalý prezident a Ropák 1993 Václav Klaus (2) a současný prezident a Ropák 2013 Miloš Zeman (2). Klaus už získal tři Zelené perly a Zeman za rok 2014 zatím jednu.

O Ropákovi a Zelené perle rozhoduje Komise, která má 112 členů. Do ankety Ropák 2015 bylo nominováno 12 kandidátů, takže všichni postoupili ve finále, a na Zelenou perlu 2015 pak 40 výroků, ve finále jich je 18.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Brno
Körnerova 219/2
Brno (adresa pro doručování pošty); 602 00


Související kampaň: 


Zelená perla roku

Související odkazy: 

Antiekologická cena Ropák jde do finiše. Kdo ji vyhraje letos? Rozhodněte i vy

Informace o slavnostním vyhlášení výsledků 22. dubna 2016 na soirée v Brně:
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz   
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-