-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Za Plzeňský kraj může Ropáka dostat úřednice z Prahy

19. dubna 2016
[Plzeňský kraj]

Důvodem je potvrzení stavebního povolení pro spalovnu v Chotíkově

Titul Ropák 2015 může za Plzeňský kraj dostat Jiřina Hartlová z Krajského úřadu Středočeského kraje, která loni v červnu potvrdila stavební povolení pro spalovnu komunálních odpadů v Chotíkově. Její rozhodnutí pak za tři měsíce pro nezákonnost zrušil Krajský soud v Plzni.

Výsledky anket Ropák 2015 a Zelená perla 2015 budou zveřejněny v pátek 22. dubna 2016 v 11 hodin na tiskové konferenci v Ekologickém institutu Veronica (Panská 9). Večerní soirée, na kterém zahraje písničkářka ze Zlína Jitka Šuranská, proběhne od 18 hodin v kavárně Mistogalerie.

„Krajský soud potvrdil naši obavu, že Jiřina Hartlová jako úřednice krajského úřadu vůbec nezná základní procesní pravidla, protože stavební povolení potvrdila, ačkoliv ve spisu chybělo závazné stanovisko o hodnocení vlivů na životní prostředí a řádně nebyly vypořádány závazná stanoviska na ochranu krajinného rázu a okraje lesa,“ sdělil koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země – Brno.

Stejná úřednice navíc 13. dubna 2016 stavební povolení potvrdila podruhé, aniž si obstarala pravomocné územní rozhodnutí a zajistila přezkum zákonnosti vydání těchto tří důležitých závazných stanovisek na ochranu přírody.

„Za téma „spalovna“ byl letos nominován opět starosta Chebu Petr Navrátil, který prosazuje její výstavby, a hejtman Michal Hašek, který zase požaduje vybudovat třetí kotel ve spalovně v Brně,“ upozorňuje dále Patrik.

Na titul Ropák 2015 kandidují kromě Hartlové, Navrátila a Haška ještě starostka Hodonína, dva podnikatelé a pět ministrů: za rezort životního prostředí je to Richard Brabec z hnutí ANO, za zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD, za průmysl a obchod Ropák 2014 Jan Mládek z ČSSD, za dopravu Dan Ťok a za místní rozvoj Karla Šlechtová. Letos v anketě tak chybějí politici z ODS, kteří byli vždy pravidelně nominováni.

V anketě o antiekologický čin Ropák i v anketě o antiekologický výrok Zelená perla soutěží letos souběžně dvě osoby – ministr průmyslu a obchodu a Ropák 2014 Jan Mládek a ministr dopravy Dan Ťok.

V anketě Zelená perla mají nejvíce výroků senátor, zastupitel Jihočeského kraje a starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa z ODS (3 výroky) a dále bývalý prezident a Ropák 1993 Václav Klaus (2) a současný prezident a Ropák 2013 Miloš Zeman (2). Klaus už získal tři Zelené perly a Zeman za rok 2014 zatím jednu.

O Ropákovi a Zelené perle rozhoduje Komise, která má 112 členů. Do ankety Ropák 2015 bylo nominováno 12 kandidátů, takže všichni postoupili ve finále, a na Zelenou perlu 2015 pak 40 výroků, ve finále jich je 18.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Brno
Körnerova 219/2
Brno (adresa pro doručování pošty); 602 00


Související kampaň: 


Zelená perla roku
Ropák roku

Související odkazy: 

Antiekologická cena Ropák jde do finiše. Kdo ji vyhraje letos? Rozhodněte i vy

Informace o slavnostním vyhlášení výsledků 22. dubna 2016 na soirée v Brně
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz   
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-