-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Ropák za kácení dřevin v trase obchvatu Frýdku-Místku?

22. dubna 2015
[Moravskoslezský kraj]

Vedoucí zeleně ve Frýdku-Místku Šárka Gilarová je nominovaná na Ropáka 2014

Titul Ropák 2014 může jako jediná osoba Moravskoslezského kraje letos získat vedoucí oddělení zeleně na magistrátu ve Frýdku-Místku Šárka Gilarová, která loni povolila vykácet asi 3,2 tisíce kusů dřevin v trase budoucího obchvatu města, aniž by uložila násobné množství náhradní nové výsadby jako odpovídající kompenzační opatření za způsobenou ekologickou újmu.

Výsledky anket Ropák 2014 a Zelená perla 2014 budou zveřejněny v pátek 24. dubna v 11 hodin na tiskové konferenci v Ekologickém institutu Veronica (Panská 9). Večerní soirée, na kterém zahraje písničkářka z Českého Těšína Beata Bocek, proběhne od 18 hodin v kavárně Mistogalerie.

„Uložit náhradní výsadbu v počtu jen asi 37 procent množství kácených dřevin je žalostně málo, neboť podle naších zkušeností by to mělo být nejméně dvojnásobek, spíše pětinásobek. Ne všechny vysazené dřeviny se totiž udrží při životě,“ tvrdí koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země – Brno.

Patrik ještě připomíná, že rozhodnutí o tomto kácení bylo loni v srpnu krajským úřadem v Ostravě zrušeno, takže doufá, že magistrát novou náhradní výsadbu uloží v dostatečně násobném počtu dřevin, než minule.

Na titul Ropák 2014 kandiduji čtyři zástupci samosprávy a sedm státních úředníků, včetně tří ministrů: za rezort životního prostředí je to Richard Brabec z hnutí ANO, za dopravu Antonín Prachař také z hnutí ANO a za průmysl a obchod Jan Mládek z ČSSD. Letos tak chybějí zástupci podnikatelů.

V anketě o antiekologický čin Ropák i v anketě o antiekologický výrok Zelená perla soutěží letos souběžně dvě osoby. Jde o ministra životního prostředí a poslance za hnutí ANO Richarda Brabce a o poslance za ČSSD Milana Urbana.

V anketě Zelená perla má nejvíce výroků senátor za SPO Jan Veleba s europoslankyní Kateřinou Konečnou za KSČM (2) a dále prezident Miloš Zeman (4), který se stal Ropákem za rok 2013.

O Ropákovi a Zelené perle rozhoduje Komise, která má 113 členů. Do ankety Ropák 2014 bylo nominováno 12 kandidátů, takže všichni postoupili ve finále, a na Zelenou perlu 2014 pak 30 výroků, ve finále jich je 18.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Brno
Körnerova 219/2
Brno (adresa pro doručování pošty); 602 00


Související kampaň: 


Zelená perla roku
Ropák roku

Související odkazy: 

Ropák roku

Kdo si zaslouží antiekologického Ropáka? Rozhodněte sami (21.04.2015)

Informace o slavnostním vyhlášení výsledků 24. dubna 2015 na soirée v Brně
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz   
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-