-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Starosta Chebu Petr Navrátil je navržen na Ropáka

22. dubna 2015
[Karlovarský kraj]

Důvodem je podpora výstavby městské spalovny odpadů

Titul Ropák 2014 může jako jediný zástupce Karlovarského kraje letos získat starosta Chebu Petr Navrátil (ČSSD), který podporuje výstavbu spalovnu odpadů ve městě, u níž ale není zřejmé, co přesně má spalovat a jaká nejmodernější technologie má být použita, takže jde o ekologicky rizikovou stavbu.

Výsledky anket Ropák 2014 a Zelená perla 2014 budou zveřejněny v pátek 24. dubna v 11 hodin na tiskové konferenci v Ekologickém institutu Veronica (Panská 9). Večerní soirée, na kterém zahraje písničkářka z Českého Těšína Beata Bocek, proběhne od 18 hodin v kavárně Mistogalerie.

„Ačkoliv již probíhá územní řízení, tak veřejnost stále neví, jaké druhy odpadů a kolik se má ve spalovně pálit, a zda skutečně existuje reálná a zároveň bezpečná vysoce moderní technologie. Navíc byl starosta pro podjatost z rozhodování o spalovně vyloučen,“ uvádí koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země – Brno.

Ten ještě upozorňuje, že v poslední době posedlost stavět téměř v každém kraji spalovnu odpadů nemá ekologické a ekonomické opodstatnění. Česká republika má ještě značné rezervy ve sběru, třídění a recyklaci odpadů nebo předcházejí jejich vytváření, hlavně obalů, takže není důvod mít tolik rizikových spaloven.

Na titul Ropák 2014 kandiduji čtyři zástupci samosprávy a sedm státních úředníků, včetně tří ministrů: za rezort životního prostředí je to Richard Brabec z hnutí ANO, za dopravu Antonín Prachař také z hnutí ANO a za průmysl a obchod Jan Mládek z ČSSD. Letos tak chybějí zástupci podnikatelů.

V anketě o antiekologický čin Ropák i v anketě o antiekologický výrok Zelená perla soutěží letos souběžně dvě osoby. Jde o ministra životního prostředí a poslance za hnutí ANO Richarda Brabce a o poslance za ČSSD Milana Urbana.

V anketě Zelená perla má nejvíce výroků senátor za SPO Jan Veleba s europoslankyní Kateřinou Konečnou za KSČM (2) a dále prezident Miloš Zeman (4), který se stal Ropákem za rok 2013.

O Ropákovi a Zelené perle rozhoduje Komise, která má 113 členů. Do ankety Ropák 2014 bylo nominováno 12 kandidátů, takže všichni postoupili ve finále, a na Zelenou perlu 2014 pak 30 výroků, ve finále jich je 18.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Brno
Körnerova 219/2
Brno (adresa pro doručování pošty); 602 00


Související kampaň: 


Zelená perla roku
Ropák roku

Související odkazy: 

Ropák roku

Kdo si zaslouží antiekologického Ropáka? Rozhodněte sami (21.04.2015)

Informace o slavnostním vyhlášení výsledků 24. dubna 2015 na soirée v Brně
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz   
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-