-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Na Ropáka za územní rozhodnutí pro kanál u Přelouče

21. dubna 2015
[Pardubický kraj]

Vedoucí stavebního úřadu v Přelouči Lubomír Novotný je nominovaný na Ropáka 2014

Titul Ropák 2014 může jako jediný zástupce Pardubického kraje letos získat vedoucí stavebního úřadu v Přelouči Lubomír Novotný, který loni v létě vydal územní rozhodnutí pro plavební kanál u Přelouče, přestože stavba na Slavíkových ostrovech škodlivě zasahuje do biotopů více než sedmdesáti cenných druhů organismů a nedošlo k objektivnímu posouzení jiných variant stavby.

Výsledky anket Ropák 2014 a Zelená perla 2014 budou zveřejněny v pátek 24. dubna v 11 hodin na tiskové konferenci v Ekologickém institutu Veronica (Panská 9). Večerní soirée, na kterém zahraje písničkářka z Českého Těšína Beata Bocek, proběhne od 18 hodin v kavárně Mistogalerie.

„Územní řízení probíhá již nejméně deset let, takže je zřejmé, že Ředitelství vodních cest ČR prosazuje jednak ekologicky velmi spornou stavbu s nepřesvědčivým dopravním a ekonomickým významem a jednak úředníci nerozhodují podle zákona, protože krajský soud jedno z předchozích územních rozhodnutí již zrušil,“ připomíná koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země – Brno.

Vydané územní rozhodnutí již ale stačil v únoru 2015 zrušit krajský úřad v Pardubicích, neboť zjistil vážné nedostatky ve vedení spisu a v pokladech. Stavební úřad tak bude vydávat čtvrté územní rozhodnutí.

Proti kanálu u Přelouče za 3 mld. Kč protestují jak Děti Země, tak Přátelé Slavíkových ostrovů nebo sdružení Šum Přelouče. Podle nich jde o dopravně zbytečnou stavbu, která zničí ekologicky velmi cenné území na pravém břehu Labe, takže buď by se kanál neměl stavět vůbec, nebo by byla lepší varianta tokem řeky.

Na titul Ropák 2014 kandiduji čtyři zástupci samosprávy a sedm státních úředníků, včetně tří ministrů: za rezort životního prostředí je to Richard Brabec z hnutí ANO, za dopravu Antonín Prachař také z hnutí ANO a za průmysl a obchod Jan Mládek z ČSSD. Letos tak chybějí zástupci podnikatelů.

V anketě o antiekologický čin Ropák i v anketě o antiekologický výrok Zelená perla soutěží letos souběžně dvě osoby. Jde o ministra životního prostředí a poslance za hnutí ANO Richarda Brabce a o poslance za ČSSD Milana Urbana.

V anketě Zelená perla má nejvíce výroků senátor za SPO Jan Veleba s europoslankyní Kateřinou Konečnou za KSČM (2) a dále prezident Miloš Zeman (4), který se stal Ropákem za rok 2013.

O Ropákovi a Zelené perle rozhoduje Komise, která má 113 členů. Do ankety Ropák 2014 bylo nominováno 12 kandidátů, takže všichni postoupili ve finále, a na Zelenou perlu 2014 pak 30 výroků, ve finále jich je 18.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Brno
Körnerova 219/2
Brno (adresa pro doručování pošty); 602 00


Související kampaň: 


Zelená perla roku
Ropák roku

Související odkazy: 

Ropák roku

Informace o slavnostním vyhlášení výsledků 24. dubna 2015 na soirée v Brně
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz   
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-