-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Za Ústecko je na Ropáka nominován ministr Jan Mládek

21. dubna 2015
[Ústecký kraj]

Druhým je Tomáš Burian z krajského úřadu za podporu logistického parku u Žďárku

Titul Ropák 2014 může za Ústecký kraj získat jak ministr průmyslu a obchodu a poslanec Jan Mládek (ČSSD), kterému by nevadilo prolomení územních limitů na Mostecku s další likvidací krajiny, tak i vedoucí oddělení životního prostředí na krajském úřadě Tomáš Burian, který pro obrovský logistický areál CPI Park Žďárek již podruhé povolil škodlivý zásah do biotopů mnoha cenných druhů živočichů.

Výsledky anket Ropák 2014 a Zelená perla 2014 budou zveřejněny v pátek 24. dubna v 11 hodin na tiskové konferenci v Ekologickém institutu Veronica (Panská 9). Večerní soirée, na kterém zahraje písničkářka z Českého Těšína Beata Bocek, proběhne od 18 hodin v kavárně Mistogalerie.

„Jan Mládek kromě podpory prolomení územních limitu s negativními důsledky pro krajinu a sociální vazby prosazuje i málo ambiciózní aktualizaci energetické koncepce, která preferuje jádro a fosilní paliva, nikoliv úspory a obnovitelné zdroje,“ vysvětluje koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země – Brno.

Druhým nominovaným je Tomáš Burian z krajského úřadu, který loni v květnu povolil škodlivý zásah do biotopů čtrnácti zvláště chráněných druhů živočichů pro logistický areál CPI Park Žďárek na celkové zastavěné ploše 33 hektarů, aniž by byla doložena převaha veřejného zájmu pro tuto zcela soukromou investici, takže by navíc došlo i ke zbytečnému zničení další zemědělské půdy a k negativnímu zásahu krajinného rázu.

„Burian se za první povolení tohoto škodlivého zásahu v roce 2012 rovněž dostal do finále ankety Ropák, přičemž se umístil na dvanáctém místě za celou Českou republiku,“ dodává ještě Patrik.

Na titul Ropák 2014 kandiduji čtyři zástupci samosprávy a sedm státních úředníků, včetně tří ministrů: za rezort životního prostředí je to Richard Brabec z hnutí ANO, za dopravu Antonín Prachař také z hnutí ANO a za průmysl a obchod Jan Mládek z ČSSD. Letos tak chybějí zástupci podnikatelů.

V anketě o antiekologický čin Ropák i v anketě o antiekologický výrok Zelená perla soutěží letos souběžně dvě osoby. Jde o ministra životního prostředí a poslance za hnutí ANO Richarda Brabce a o poslance za ČSSD Milana Urbana.

V anketě Zelená perla má nejvíce výroků senátor za SPO Jan Veleba s europoslankyní Kateřinou Konečnou za KSČM (2) a dále prezident Miloš Zeman (4), který se stal Ropákem za rok 2013.

O Ropákovi a Zelené perle rozhoduje Komise, která má 113 členů. Do ankety Ropák 2014 bylo nominováno 12 kandidátů, takže všichni postoupili ve finále, a na Zelenou perlu 2014 pak 30 výroků, ve finále jich je 18.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Brno
Körnerova 219/2
Brno (adresa pro doručování pošty); 602 00


Související kampaň: 


Zelená perla roku
Ropák roku

Související odkazy: 

Ropák roku

Informace o slavnostním vyhlášení výsledků 24. dubna 2015 na soirée v Brně
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz   
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-