-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Za jižní Čechy je na Ropáka nominován senátor Pavel Eybert

21. dubna 2015
[Jihočeský kraj]

Druhým je bývalý starosta obce Jivno Josef Makovec

Titul Ropák 2014 může za Jihočeský kraj získat jak senátor Pavel Eybert (ODS), který spolupředložil antiekologický senátní návrh speciální zákona o Národním parku Šumava, tak bývalý starosta obce Jivno Josef Makovec, který do územního plánu prosadil necitlivou urbanizaci údolí Rudolfovského potoka.

Výsledky anket Ropák 2014 a Zelená perla 2014 budou zveřejněny v pátek 24. dubna v 11 hodin na tiskové konferenci v Ekologickém institutu Veronica (Panská 9). Večerní soirée, na kterém zahraje písničkářka z Českého Těšína Beata Bocek, proběhne od 18 hodin v kavárně Mistogalerie.

„Senátní návrh zákona o šumavském parku byl zcela pro tamější přírodu likvidační, neboť šel příliš na ruku stavební, dřevařské a myslivecké lobby, takže nominace Pavla Eyberta jako hlavního předkladatele tohoto zákona z dvacítky osob je zcela správná,“ sdělil koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země – Brno.

Podle něho je také oprávněná nominace i bývalého starosty obce Jivno Josefa Makovce, kterému se několikaletém úsilí podařilo loni v dubnu do schváleného územního plánu obce prosadit rozsáhlou novou zástavbu údolí Rudolfovského potoka, takže by došlo k likvidaci přírodně i rekreačně významného území.

„Obě kauzy mají naštěstí zatím dobrý konec, protože návrh zákona o šumavském parku poslanci zamítli, a krajský úřad v Českých Budějovicích zrušil územní plán Jivna právě v části, které se týká Rudolfovského potoka,“ dodává ještě Patrik, podle kterého je ale dobré na tyto antiekologické činy nezapomenout.

Na titul Ropák 2014 kandiduji čtyři zástupci samosprávy a sedm státních úředníků, včetně tří ministrů: za rezort životního prostředí je to Richard Brabec z hnutí ANO, za dopravu Antonín Prachař také z hnutí ANO a za průmysl a obchod Jan Mládek z ČSSD. Letos tak chybějí zástupci podnikatelů.

V anketě o antiekologický čin Ropák i v anketě o antiekologický výrok Zelená perla soutěží letos souběžně dvě osoby. Jde o ministra životního prostředí a poslance za hnutí ANO Richarda Brabce a o poslance za ČSSD Milana Urbana.

V anketě Zelená perla má nejvíce výroků senátor za SPO Jan Veleba s europoslankyní Kateřinou Konečnou za KSČM (2) a dále prezident Miloš Zeman (4), který se stal Ropákem za rok 2013.

O Ropákovi a Zelené perle rozhoduje Komise, která má 113 členů. Do ankety Ropák 2014 bylo nominováno 12 kandidátů, takže všichni postoupili ve finále, a na Zelenou perlu 2014 pak 30 výroků, ve finále jich je 18.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Brno
Körnerova 219/2
Brno (adresa pro doručování pošty); 602 00


Související kampaň: 


Zelená perla roku
Ropák roku

Související odkazy: 

Ropák roku

Informace o slavnostním vyhlášení výsledků 24. dubna 2015 na soirée v Brně
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz   
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-