-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Primátor Roman Onderka je zodpovědný za zmaření referenda v Brně

2. září 2014
[Jihomoravský kraj]

Tisková zpráva občanské aliance Referendum 2014 o dnešním jednání zastupitelů v Brně a nevyhlášení referenda o poloze nádraží

Zastupitelstvo města Brna na dnešním jednání zamítlo návrh Strany zelených doplnit program o téma vyhlášení referenda o poloze osobního železničního nádraží. Návrh se opíral o téměř 27 tisíc podpisů občanů, které předložil přípravný výbor.

Jeho členové proto primátora Brna Romana Onderku považují za osobně zodpovědným, že o referendu se nediskutovalo a že nebylo vyhlášené. Přitom obě otázky jsou dávno známé a jasné. Proto ve své žalobě požádají krajský soud, aby referendum vyhlásil on.

Jednání zastupitelů se také aktivně zúčastnil zmocněnec přípravného výboru Jakub Patočka, který primátora Brna Romana Onderku vyzval, aby referendum o nádraží s oběma otázkami prosadil osobně svou autoritou: „Všichni víme, že podpisů se podařilo sesbírat dost. Pokud chcete být tím člověkem, kterého byste si přál, aby ve vás viděli občané města Brna, referendum dnes prosadíte.“

Přípravný výbor společně s aktivisty občanské aliance Referendum 2014 přitom 1. srpna předložil magistrátu 21,1 tisíc podpisů a 1. září dalších 5,8 tisíc podpisů. Magistrát totiž v půlce srpna výboru oznámil, že 7,8 tisíc podpisů shledal závadnými, takže ho vyzval, aby předložil dalších aspoň 5,2 tisíc.

Podle zjištění výboru jich magistrát ale asi 2,7 tisíc vyškrtal účelově. Podle zákona je pro vyhlášení místního referenda v Brně nutné předložit petici s aspoň 18,5 tisíci úředně ověřenými podpisy.

Primátor Onderka návrh vyhlásit referendum zamítl s tvrzením, že nemá žádný konkrétní návrh, ačkoliv obě otázky přípravného referenda mu jsou známé několik měsíců a byly uvedeny v návrhu Strany zelených. Současně mylně tvrdil, že soud referendum vyhlásit nemůže.

„Roman Onderka mě chtěl školit z demokratického cítění, ve skutečnosti ovšem nezná elementární náležitosti zákona o místním referendu. Fakt, že hledá trapné výmluvy v situaci, kdy v Brně chce téměř 27 tisíc lidí referendum o poloze nádraží, považuji za pohrdání jejich vůlí současně i demokratické politické kultury,“ reagoval Jakub Patočka na tvrzení Onderky.

Přípravný výbor také odmítá nařčení tajemník brněnského magistrátu Pavla Loutockého, že svou neschopnost předložit potřebný počet platných podpisů svaluje na magistrát.

Přitom bylo dodatečně doloženo, že magistrát účelově a nezákonně vyřadil kolem 2,7 tisíc podpisů, neboť údaje prý nebyly dobře čitelné nebo že údaje podepsaných osob byly zcela smyšlené.

„Považujeme Romana Onderku osobně odpovědným za zmaření referenda o nádraží v Brně. Zastupitelstvo přitom mělo velkou příležitost ke státnickému kroku, neboť referendum mohlo bez problému samo vyhlásit. Místo toho se vládnoucí koalice ČSSD a ODS s podporou KDU-ČSL jen vykrucovala a v podstatě se vysmála tisícům lidí. Věřím, že arogantní postup těchto stran jim odčerpá řadu voličů ve volbách,“ hodnotí celou situaci člen přípravného výboru a občanské aliance Referendum 2014 Miroslav Patrik.

Aliance Referendum 2014 podá ve středu 3. září proti Brnu druhou žalobu, v níž se obrátí na krajský soud s žádostí, aby referendum v Brně o poloze hlavního nádraží vyhlásil v rozsudku sám.

Před deseti lety bylo 19. července odevzdáno téměř 24,7 tisíc podpisů, přičemž magistrát k návrhu na vyhlášení referenda o poloze nádraží v Brně neměl žádné námitky. Zastupitelé pak v čele s ODS a KDU-ČSL referendum vyhlásili na 9. října 2004, což bylo týden před volbami do zastupitelstva kraje.

Referendum tak bylo neplatné, neboť se ho zúčastnilo jen 25 procent voličů a limit byl 50 procent. Jelikož současný limit účasti voličů v referendu je jen 35 procent, mohlo by být souběžně s komunálními volbami platné a závazné.

Občanskou alianci Referendum 2014 založily brněnské pobočky Dětí Země, Hnutí Duha a Masarykovy Demokratické Akademie. Podporují ji i další významné spolky jako je Greenpeace, Hnutí Brontosaurus či Nesehnutí.

Do sběru podpisů se podstatně zapojila i brněnská Strana zelených, která sesbírala dva tisíce podpisů. Referendum podporuje rovněž TOP09, Česká pirátská strana a spolek A Co Brno?




Vydala pobočka: 

Děti Země - Brno
Körnerova 219/2
Brno (adresa pro doručování pošty); 602 00

Související odkazy: 

občanská aliance Referendum 2014

Referendum o poloze nádraží v Brně na FB
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-