-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Referendum o nádraží v Brně bude. Přeje si ho 21083 občanů

1. srpna 2014
[Jihomoravský kraj]

Je prakticky jisté, že současně s komunálními volbami se v Brně uskuteční druhé místní referendum o budoucí poloze hlavního železničního nádraží.

Aktivisté občanské aliance Referendum 2014 dnes v 11 hodin odevzdali na podatelně brněnského magistrátu 21083 podpisů občanů, kteří požadují konání referenda o poloze hlavního brněnského nádraží. Zákonný limit je přitom šest procent oprávněných voličů, tedy necelých devatenáct tisíc podpisů.

O vyhlášení referenda bude rozhodovat jednání zastupitelstva dne 2. září. Zástupci občanské iniciativy nepředpokládají, že by zastupitelstvo mohlo referendum nevyhlásit.

„Jsou na to jasné judikáty správních soudů, takže předpokládáme, že by si město maximálně utržilo ostudu a referendum by se konalo stejně,“ podotýká k takové možnosti zmocněnec přípravného výboru Jakub Patočka.

Členka občanské aliance Referendum 2014 Petra Němcová k tomu dodává: „Obyvatelé Brna již podruhé vysílají zastupitelům Brna jednoznačnou zprávu, že chtějí o tak zásadním zásahu do života města spolurozhodovat. Petici za vyhlášení referenda dokonce podepsali lidé, kteří ještě nemají jasný názor o poloze nádraží, ale chtějí o tom sami rozhodnout.“

Navrhovatelé chtějí, aby se referendum tentokrát konalo o dvou otázkách. První otázka má rozhodnout o poloze hlavního nádraží. Aliance Referendum 2014 chce zavázat město k modernizaci hlavního nádraží ve stávající poloze podél ulice Nádražní.

„Definitivně by tím skončily letité spory. Občané Brna si zaslouží moderně zrekonstruované nádraží na takovém místě, které si sami vyberou,“ poznamenal Patočka.

Druhá otázka má město zavázat k tomu, aby o konkrétním řešení muselo rozhodnout v otevřených výběrových soutěžích. Zástupci občanské aliance Referendum 2014 v této souvislosti odmítli tvrzení náměstka primátora Roberta Kotziana (ODS), že by otevřené odborné soutěže znamenaly „nulovou variantu“ nebo „stopku pro modernizaci nádraží“, jak se opakovaně vyjádřil.

„Náměstek Kotzian tuto otázku účelově dezinterpretuje. Návrhové soutěže jsou naopak zavedenou a standardizovanou metodou. Jediným, pro co znamenají stopku, jsou korupce a klientelismus, neboť vedení města prostě nebude moci přiklepnout zakázky spojené s polohou a s výstavbou moderního nádraží „kamarádským“ firmám a podnikatelům,“ odmítl jeho argumentaci člen přípravného výboru Miroslav Patrik.

Před deseti lety se konalo první referendum, v němž se devět z deseti Brňanů vyslovilo pro modernizaci nádraží ve stávající poloze. Referendum ale nebylo podle tehdejších zákonů závazné. Na nižší účasti se podílelo i účelové stanovení termínu referenda týden před krajskými volbami.

To už ale podle nálezu Nejvyššího soudu není možné. I proto jsou navrhovatelé referenda přesvědčeni, že tentokrát bude výsledek závazný.

Podle zákona o místním referendu je zastupitelstvo Brna povinno vypsat referendum, pokud o něj v petici požádá více než šest procent oprávněných voličů. V Brně to je téměř devatenáct tisíc podpisů.

Podle judikátu Nejvyššího správního soudu má zastupitelstvo povinnost vypsat referendum společně s nejbližšími volbami. Těmi jsou volby do zastupitelstev obcí, které se budou konat 10. a 11. října 2014.

Výsledek referenda bude platný, pokud se jej zúčastní alespoň 35 procent voličů. V letech 2006 a 2010 přišlo ke komunálním volbám v Brně přes 42 procent voličů.

Občanská aliance se nyní chystá zahájit kampaň, která má informovat o referendu a o důvodech, proč je potřeba na obě navržené otázky odpovědět „ANO“. Na tuto osvětovou kampaň aktivisté žádají příspěvek od města Brna. Zdůvodňují to tím, že vedení města si postupně v posledních týdnech v obavách z referenda schválilo na kampaň za odsun nádraží celkem dva a půl milionu korun.

Poskytnout takový příspěvek v dopise přípravnému výboru referenda odmítl náměstek Robert Kotzian (ODS). Předseda petičního výboru Jakub Patočka v dopise primátoru Onderkovi požadavek zopakoval.

„Žádám Vás jako demokrat demokrata, abyste se zasadil o to, že obě strany diskuse budou mít stejné podmínky pro seznámení veřejnosti se svými argumenty. Žádám Vás, aby radnice z každé sumy, kterou vynaloží na informování veřejnosti, polovinu částky poukázala na transparentní účet kampaně za nádraží v centru,“ napsal Patočka Onderkovi.

Občanskou alianci Referendum 2014 založily brněnské pobočky Dětí Země, Hnutí Duha a Masarykovy Demokratické Akademie. Podporují ji i další významné ekologické organizace Greenpeace, Hnutí Brontosaurus, či Nesehnutí a řada dalších občanských sdružení.

Na sběru podpisů se podstatným způsobem zapojila i brněnská Strana zelených, která sesbírala dva tisíce podpisů. Referendum podporuje rovněž TOP 09, Česká pirátská strana a spolek A Co Brno?

Navržené otázky pro referendum o poloze nádraží v Brně:

1. Souhlasíte s tím, aby město Brno podniklo bezodkladně všechny kroky v samostatné působnosti k modernizaci železniční stanice „Brno-hlavní nádraží“ v dosavadní poloze podél ulice Nádražní?

2. Souhlasíte s tím, aby město Brno podniklo bezodkladně všechny kroky v samostatné působnosti s cílem prosadit, aby se nejlepší řešení modernizace železniční stanice „Brno-hlavní nádraží" určilo prostřednictvím soustavy otevřených návrhových soutěží?

* * * * * * * * *

Stručná historie diskusí o poloze nádraží v Brně a jeho schvalování

2002 (06. 05.) = usnesení vlády č. 457 o poloze nádraží podle územního plánu Brna
2002 (04. 07.) = smlouva mezi MDS, Brnem a JmK o financování nového nádraží

2004 (11. 03.) = zahájení sběru podpisů za první referendum o poloze nádraží
2004 (21. 06.) = změna ÚP Brna pro stavbu odsunutého nádraží
2004 (19. 07.) = předání petice s 24.686 podpisy na vyhlášení referenda s volbami do krajů
2004 (09. 10.) = referendum o poloze nádraží (25 % účast, 86 % pro variantu v centru)
2004 (15.-16. 10.) = volby do zastupitelstva krajů

2005 (13. 01.) = vydání stanoviska SEA pro odsun nádraží (posouzeny čtyři varianty)
2005 (14. 10.) = vydání stanoviska EIA pro odsun nádraží (posouzena jedna varianta)
2005 (09. 12.) = zahájení územního řízení pro odsunuté nádraží (1. etapa = 20,4 mld. Kč)

2007 (březen) = odborná studie občanské koalice Nádraží v centru o variantě „v centru“
2007 (září) = multikriteriální analýza o výhodnosti varianty s nádražím „v centru“

2013 (18.09.) = vydání územního rozhodnutí
2013 (25. 10.) = odvolání proti územnímu rozhodnutí, které zkoumá magistrát

2014 (21. 01.) = zahájení sběru podpisů za druhé referendum o poloze nádraží
2014 (01. 08.) = předání petice s 21.083 podpisy na vyhlášení referenda s volbami do obcí
2014 (02.09.) = jednání zastupitelstva Brna, na němž by se mělo vyhlásit referendum
2014 (10.-11.10.) = volby do zastupitelstva obcí (a Brna) společně s referendem o nádraží




Vydala pobočka: 

Děti Země - Brno
Körnerova 219/2
Brno (adresa pro doručování pošty); 602 00

Související odkazy: 

občanská aliance Referendum 2014

[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-