-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Ústecký krajský úřad schvaluje ničení přírody u Libouchce

13. června 2014
[Ústecký kraj]

Děti Země se podruhé odvolaly proti likvidaci cenných biotopů obřími sklady

Děti Země dne 10. června 2014 podaly druhé odvolání proti rozhodnutí krajského úřadu v Ústí nad Labem, který povolil výjimku ze zákona ke škodlivému zásahu do biotopů čtrnácti zvláště chráněných druhů živočichů stavbou logistického areálu CPI Park Ždárek nedaleko dálnice D8.

Hlavním důvodem je nedoložení převahy tohoto podnikatelského plánu nad zájmem ochrany přírody na Ústecku, kde už je mnoho výsypek, šachet a zničených lesů. O odvolání bude rozhodovat Ministerstvo životního prostředí.

„Rozhodnutí úředníků krajského úřadu považujeme jednoznačně za politické, neboť firma CPI Park Žďárek, a. s., nijak nedoložila, proč její podnikatelský plán mít rychle velký zisk, má být převažujícím veřejným zájmem nad ochranou zbytku zachovalé přírody a krajiny na Ústecku, které má stále pověst měsíční krajiny se značně znečištěným ovzduším,“ vysvětluje hlavní důvody odvolání Miroslav Patrik z Dětí Země.

Firma CPI Park Žďárek, a. s., již několik let plánuje u obce Žďárek mezi dálnicí D8 a Ústím nad Labem na asi 53 hektarech vybudovat logistický areál s obrovskými skladovacími halami na 22,5 hektarech a s parkovišti pro 635 aut, takže zastavěná plocha zaujme asi 33 hektarů zemědělské půdy.

S výstavbou obřích kladů se má začít na ploše 13 hektarů a skladování zboží má zaměstnat asi 3.300 osob převážně ze střední Evropy.

Zničit poslední zbytky přírody touto stavbou kromě krajského úřadu schvaluje i Ministerstvo životního prostředí, které již v červnu 2011 vydalo závazné stanovisko, v němž povolilo zábor 53 hektarů zemědělské půdy.

Proti stavbě nemají námitky ani žádné politické strany na Ústecku, včetně KSČM se svým hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem. Podle Dětí Země je to i logické, neboť investor je velmi bohatý.

„Zdá se nám absurdní, pokud státní orgány ochrany přírody, které mají za úkol na Ústecku chránit přírodu a krajinu, proti tomuto záměru nijak nevystupují, ačkoliv k tomu mají právní nástroje,“ kroutí hlavou Patrik.

Veřejné zájmy na Ústecku tak opět brání ekologické spolky, jako jsou Děti Země, Přátelé přírody či spolek Zdravé Ústí nad Labem. Proti stavbě je i obec Libouchec. Pokud by podle Dětí Země firma skutečně chtěla hájit veřejné zájmy, tak by své sklady postavila na některém z brownfieldů, a ne na ploše s cennými biotopy.

Řízení o povolení výjimky k zásahu do biotopů 14 druhů živočichů stavbou „Logistický areál CPI Park Žďárek“:
1) 08. 10. 2012 = firma CPI Park Žďárek, a. s., podává žádost o povolení výjimky
2) 14. 12. 2012 = KÚ povoluje výjimku pro 12 druhů živočichů a nepovoluje pro 2 druhy (chřástal polní a střevlík zlatitý)
3) 14. 05. 2013 = Ministerstvo životního prostředí v Ústí nad Labem ruší rozhodnutí o povolené i nepovolené výjimce
4) 22. 05. 2014 = KÚ povoluje výjimku pro 14 druhů živočichů
5) 10. 06. 2014 = Děti Země podávají odvolání proti povolení výjimky pro 14 druhů živočichů
Vydala pobočka: 

Děti Země - Klub za udržitelnou dopravu
Cejl 866/50a
Brno; 602 00

Související odkazy: 

MŽP zrušilo zásah do biotopů logistickým areálem u Žďárku (TZ, 30.05.2013)

Vizualizace logistického areálu CPI Park Žďárek
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-