-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Středočeský kraj má ve finále ankety Ropák dvě osoby

24. dubna 2014
[Středočeský kraj]

Krajem hýbe nevhodná výroba chloru ve Spolaně Neratovice, a. s., a letiště Vodochody

Mezi dvanáct finalistů ankety Ropák se za Středočeský kraj dostaly veřejností obě navržené osoby. První je místostarosta Neratovic Tomáš Hrodek, který nesouhlasil s ukončením výroby chloru amalgamovou elektrolýzou s použitím rtuti ve Spolaně Neratovice, a. s., do konce roku 2014.

Druhou je Jana Piekníková z Ministerstva životního prostředí, která loni v říjnu vydala souhlasného stanoviska o hodnocení vlivů rozšíření letiště Vodochody na životní prostředí, ačkoliv proti stavbě protestovaly obce, kraj i spolky.

Výsledky anket Ropák 2013 a Zelená perla 2013 budou zveřejněny v pátek 25. dubna v 11 hodin na tiskové konferenci v Ekologickém institutu Veronica (Panská 9). Večerní soirée, na kterém zahraje písničkářka z Valašského Meziříčí Lucie Redlová, proběhne od 18 hodin v kavárně Mistogalerie.

„Kauza letiště Vodochody byla od počátku jasným favoritem ankety Ropák, neboť proti rozšíření stávajícího letiště se vytvořil obrovský odpor lidí v okolí. V případě Neratovic bylo pro nás překvapením, že zástupce města nehájí zdraví občanů, ale byznys firmy, “ říká koordinátor obou anket Miroslav Patrik z Dětí Země – Brno.

Místostarosta Neratovic Tomáš Hrodek kandiduje na Ropáka 2013 za podání odvolání proti rozhodnutí krajského úřadu, který společnosti Spolana Neratovice, a. s., uložil do konce roku 2014 ukončit výrobu chloru amalgamovou elektrolýzou, při které se používá toxická rtuť. Jelikož město chtělo tento termín posunout až na konec roku 2018, rezignovalo tak na zajištění příznivého životního prostředí svým obyvatelům.

Jana Piekníková získala nominaci za vydání souhlasného stanoviska EIA pro rozšíření letiště Vodochody, které předpokládá ročně odbavit asi 3,5 milionu cestujících, ačkoliv území je již nyní různými stavbami značně zatížené, takže existuje riziko překročení limitů řady ukazatelů stavu životního prostředí, zejména hluku. Proti stavbě přitom protestovala platforma Stop Letišti Vodochody, Středočeský kraj a více než dvacet okolních obcí.

V anketě o Ropáka letos kandiduji dva zástupci samosprávy a deset státních úředníků, mezi kterými jsou unikátně dva ministři životního prostředí (Tomáš Chalupa a Tomáš Jan Podivínský), dva ministři průmyslu a obchodu (Martin Kuba a Jiří Cieńciala) a prezident republiky (Miloš Zeman).

V anketě o antiekologický čin Ropák i v anketě o antiekologický výrok Zelená perla soutěží souběžně čtyři osoby. Jde o prezidenta republiky Miloše Zemana, bývalého ministra životního prostředí a Ropáka 2012 Tomáše Chalupu (ODS), ředitele Národního parku Šumava Jiřího Mánka (ODS) a o bývalého šéfa Ředitelství vodních cest ČR Jana Skalického.

O Ropákovi a Zelené perle rozhoduje Komise, která má nyní 113 členů. Do ankety Ropák 2013 bylo nominováno 19 kandidátů, ve finále je 12 osob, a na Zelenou perlu 2013 pak 44 výroků, ve finále jich je 18.

Odkazy na internetové stránky:

Kdo si zaslouží antiekologického Ropáka? Rozhodněte sami
http://zpravy.aktualne.cz/domaci/kdo-dostane-ropaka-za-antiekologicky-pocin-rozhodnete-sami/r~83edddc8cae711e3af98002590604f2e/


Partneři anket Ropák 2013 a Zelená perla 2013:

AusterlitzPro s. r. o., Moravská banka vín, restaurace Vegalite, EkoCentrum Brno,
Ekologický institut Veronica, Denikreferendum.cz, časopis Sedmá generace a Aktuálně.cz.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Brno
Körnerova 219/2
Brno (adresa pro doručování pošty); 602 00


Související kampaň: 


Ropák roku

Související odkazy: 

Ropák

Zelená perla
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-