-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Ropáka za kácení v přírodní rezervaci Psí kuchyně?

24. dubna 2014
[Pardubický kraj]

Vladimír Vrána z krajského úřadu se dostal mezi finalisty ankety

Do ankety o antiekologický čin Ropák byl za Pardubický kraj nominován hejtman Martin Netolický za podporu výstavby kanálu Dunaj-Odra-Labe a dále Vladimír Vrána z odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu, který loni v lednu 2013 vydal souhlas s vykácením starého bukového lesa pralesovitého charakteru v evropsky významné lokalitě a v přírodní rezervaci Psí kuchyně na Svitavsku. Mezi dvanáct finalistů ankety se nakonec probojoval jen Vladimír Vrána.

Výsledky anket Ropák 2013 a Zelená perla 2013 budou zveřejněny v pátek 25. dubna v 11 hodin na tiskové konferenci v Ekologickém institutu Veronica (Panská 9). Večerní soirée, na kterém zahraje písničkářka z Valašského Meziříčí Lucie Redlová, proběhne od 18 hodin v kavárně Mistogalerie.

„O všech zásazích v přírodních rezervacích, zvláště jde-li o kácení původních a starých stromů, by měli úředníci rozhodovat vždy pečlivě a hlavně na základě odborných a zákonných podkladů, což se zde ale nestalo, takže je to pro nás nepochopitelné,“ tvrdí se koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země – Brno.

Důvodem nominace Vladimíra Vrány na titul Ropák 2013 je vydání souhlasu Lesní správě Lanškroun s vykácením cenného bukového lesa pralesovitého charakteru v přírodní rezervaci Psí kuchyně v rozporu se schváleným plánem péče a bez povolených výjimek ze zakázaných činností a k zásahu do biotopů zvláště chráněných druhů živočichů. Jeho rozhodnutí také již zkritizovalo 26 spolků a odborníků z celé ČR.

V anketě o Ropáka letos kandiduji dva zástupci samosprávy a deset státních úředníků, mezi kterými jsou unikátně dva ministři životního prostředí (Tomáš Chalupa a Tomáš Jan Podivínský), dva ministři průmyslu a obchodu (Martin Kuba a Jiří Cieńciala) a prezident republiky (Miloš Zeman).

V anketě o antiekologický čin Ropák i v anketě o antiekologický výrok Zelená perla soutěží souběžně čtyři osoby. Jde o prezidenta republiky Miloše Zemana, bývalého ministra životního prostředí a Ropáka 2012 Tomáše Chalupu (ODS), ředitele Národního parku Šumava Jiřího Mánka (ODS) a o bývalého šéfa Ředitelství vodních cest ČR Jana Skalického.

O Ropákovi a Zelené perle rozhoduje Komise, která má nyní 113 členů. Do ankety Ropák 2013 bylo nominováno 19 kandidátů, ve finále je 12 osob, a na Zelenou perlu 2013 pak 44 výroků, ve finále jich je 18.

Odkazy na internetové stránky:

Kdo si zaslouží antiekologického Ropáka? Rozhodněte sami
http://zpravy.aktualne.cz/domaci/kdo-dostane-ropaka-za-antiekologicky-pocin-rozhodnete-sami/r~83edddc8cae711e3af98002590604f2e/


Partneři anket Ropák 2013 a Zelená perla 2013:

AusterlitzPro s. r. o., Moravská banka vín, restaurace Vegalite, EkoCentrum Brno,
Ekologický institut Veronica, Denikreferendum.cz, časopis Sedmá generace a Aktuálně.cz.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Brno
Körnerova 219/2
Brno (adresa pro doručování pošty); 602 00


Související kampaň: 


Ropák roku

Související odkazy: 

Ropák

Zelená perla
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-