-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Drápela kandiduje na Ropáka opět za spalovnu v Chotíkově

24. dubna 2014
[Plzeňský kraj]

Za Plzeňský kraj se mezi finalisty nedostal Miloslav Michalec z krajského úřadu

Mezi dvanáct finalistů ankety Ropák se za Plzeňský kraj už popáté dostal generální ředitel Plzeňské teplárenské, a. s., Tomáš Drápela, a to za své vytrvalé posazování výstavby spalovny komunálních odpadů v Chotíkově. Do finále se ale nedostal vedoucí stavebního úřadu na krajském úřadě v Plzni Miloslav Michalec za potvrzení stavebního povolení pro tuto spalovnu, které nyní zkoumá krajský soud.

Výsledky anket Ropák 2013 a Zelená perla 2013 budou zveřejněny v pátek 25. dubna v 11 hodin na tiskové konferenci v Ekologickém institutu Veronica (Panská 9). Večerní soirée, na kterém zahraje písničkářka z Valašského Meziříčí Lucie Redlová, proběhne od 18 hodin v kavárně Mistogalerie.

„Drápela se do finále dostal nejen za prosazování spalovny v Chotíkově, ale nově i za zahájení její výstavby loni v září, ačkoliv krajský soud stále ještě zkoumá zákonnost územního a stavebního rozhodnutí, takže právně jde o velmi rizikovou stavbu. Navíc zde existuje vážná obava, že spalovna může významně omezit lepší sběr, třídění a recyklaci odpadů v kraji,“ vysvětluje koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země – Brno.

Do finále ankety se za Plzeňský kraj s tématem „spalovna“ stejně jako loni nedostal vedoucí stavebního úřadu na krajském úřadě Miloslava Michalce, který v červnu 2013 potvrdil stavební povolení vydané stavebním úřadem v Nýřanech. Jelikož existují pochybnosti o zákonnosti vydání závazného stanoviska k zásahu do krajinného rázu a k zásahu do okraje lesa, byla proti tomuto rozhodnutí podána žaloba, v níž se namítá i sporný proces hodnocení jejího vlivu na životní prostředí. Spalovna navíc neobdržela žádnou dotaci z Evropské unie.

V anketě o Ropáka letos kandiduji dva zástupci samosprávy a deset státních úředníků, mezi kterými jsou unikátně dva ministři životního prostředí (Tomáš Chalupa a Tomáš Jan Podivínský), dva ministři průmyslu a obchodu (Martin Kuba a Jiří Cieńciala) a prezident republiky (Miloš Zeman).

V anketě o antiekologický čin Ropák i v anketě o antiekologický výrok Zelená perla soutěží souběžně čtyři osoby. Jde o prezidenta republiky Miloše Zemana, bývalého ministra životního prostředí a Ropáka 2012 Tomáše Chalupu (ODS), ředitele Národního parku Šumava Jiřího Mánka (ODS) a o bývalého šéfa Ředitelství vodních cest ČR Jana Skalického.

O Ropákovi a Zelené perle rozhoduje Komise, která má nyní 113 členů. Do ankety Ropák 2013 bylo nominováno 19 kandidátů, ve finále je 12 osob, a na Zelenou perlu 2013 pak 44 výroků, ve finále jich je 18.

Odkazy na internetové stránky:

Kdo si zaslouží antiekologického Ropáka? Rozhodněte sami
http://zpravy.aktualne.cz/domaci/kdo-dostane-ropaka-za-antiekologicky-pocin-rozhodnete-sami/r~83edddc8cae711e3af98002590604f2e/


Partneři anket Ropák 2013 a Zelená perla 2013:

AusterlitzPro s. r. o., Moravská banka vín, restaurace Vegalite, EkoCentrum Brno,
Ekologický institut Veronica, Denikreferendum.cz, časopis Sedmá generace a Aktuálně.cz.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Brno
Körnerova 219/2
Brno (adresa pro doručování pošty); 602 00


Související kampaň: 


Ropák roku

Související odkazy: 

Ropák

Zelená perla
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-