-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Ropáka za Jihomoravský kraj může mít úředník Brna-střed

24. dubna 2014
[Jihomoravský kraj]

Do finále se dostal Bohumil Synek za územní rozhodnutí pro odsun nádraží

Do ankety o antiekologický čin Ropák byl za Jihomoravský kraj navržen vedoucí stavebního úřadu ÚMČ Brno-střed Bohumil Synek, který loni v září vydal třetí územní rozhodnutí pro odsunované železniční nádraží, a Jaroslav Pospíšil z Ministerstva životního prostředí v Brně, který loni v dubnu potvrdil výjimku k zásahu do biotopů zvláště chráněných druhů organismů v trase části silnice R55 přes ptačí oblast u Bzence. Mezi dvanáct finalistů ankety se nicméně probojoval jen Synek.

Výsledky anket Ropák 2013 a Zelená perla 2013 budou zveřejněny v pátek 25. dubna v 11 hodin na tiskové konferenci v Ekologickém institutu Veronica (Panská 9). Večerní soirée, na kterém zahraje písničkářka z Valašského Meziříčí Lucie Redlová, proběhne od 18 hodin v kavárně Mistogalerie.

„Bohumil Synek se dostal opravdu mezi skutečnou antiekologickou elitu osob, tj. čtyř ministrů a prezidenta republiky Miloše Zemana. Má tedy velmi těžké soupeře. Loni se za Jihomoravský kraj do finále nedostal nikdo,“ sdělil koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země – Brno.

Důvodem nominace Bohumila Synka bylo vydání třetího územního rozhodnutí pro stavbu železničního uzlu v Brně s osobním nádražím umístěným asi 800 metrů na jih od současného, ačkoliv chybějí Zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje, které byly soudem zrušeny v červnu 2012, chybí závazné stanovisko k zásahu do krajinného rázu nebo kvalitnější hluková studie, která by lépe ochránila obyvatele Židenic.

V anketě o Ropáka letos kandiduji dva zástupci samosprávy a deset státních úředníků, mezi kterými jsou unikátně dva ministři životního prostředí (Tomáš Chalupa a Tomáš Jan Podivínský), dva ministři průmyslu a obchodu (Martin Kuba a Jiří Cieńciala) a prezident republiky (Miloš Zeman).

V anketě o antiekologický čin Ropák i v anketě o antiekologický výrok Zelená perla soutěží souběžně čtyři osoby. Jde o prezidenta republiky Miloše Zemana, bývalého ministra životního prostředí a Ropáka 2012 Tomáše Chalupu (ODS), ředitele Národního parku Šumava Jiřího Mánka (ODS) a o bývalého šéfa Ředitelství vodních cest ČR Jana Skalického.

O Ropákovi a Zelené perle rozhoduje Komise, která má nyní 113 členů. Do ankety Ropák 2013 bylo nominováno 19 kandidátů, ve finále je 12 osob, a na Zelenou perlu 2013 pak 44 výroků, ve finále jich je 18.

Odkazy na internetové stránky:

Kdo si zaslouží antiekologického Ropáka? Rozhodněte sami
http://zpravy.aktualne.cz/domaci/kdo-dostane-ropaka-za-antiekologicky-pocin-rozhodnete-sami/r~83edddc8cae711e3af98002590604f2e/Partneři anket Ropák 2013 a Zelená perla 2013:

AusterlitzPro s. r. o., Moravská banka vín, restaurace Vegalite, EkoCentrum Brno,
Ekologický institut Veronica, Denikreferendum.cz, časopis Sedmá generace a Aktuálně.cz.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Brno
Körnerova 219/2
Brno (adresa pro doručování pošty); 602 00


Související kampaň: 


Ropák roku

Související odkazy: 

Ropák

Zelená perla
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-