-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Na festivalu Jeden svět v Brně bude i dokument Dál nic

17. března 2014
[Ústecký kraj,Česká republika]

Stát při schvalování a výstavbě dálnice D8 zcela selhal

V rámci filmového festivalu Jeden svět se bude v Brně dne 20. března a 24. března promítat nový dokumentární film sociologa Ivo Bystřičana o dálnici D8 v Českém středohoří, která je více než dvacet let spojena s kritikou brněnských Dětí Země.

Snímek na jedné straně představuje Miroslava Patrika, který s buldočí důsledností upozorňuje na soustavné porušování zákonů, a na straně druhé předkládá pohled stavbyvedoucího Pavla Lányho, který dálnici staví.

Podle plánu měla být hotová již v roce 2010. Nyní se její dokončení očekává až v roce 2016. Do cesty se jí totiž v červnu 2013 postavil obrovský sesuv.

„Pro naši kampaň proti aroganci státní moci, která nerespektuje své vlastní zákony, odmítá naslouchat názorům angažující se i odborné veřejnosti a ani nehledí i na zájmy lidí, je dokument velmi cenný, neboť s dynamizující kamerou a s úchvatnou wagnerovskou hudbou zachycuje výstavbu dálnice D8 v Českém středohoří. Stačila jen vůle a dálnice i s dlouhým tunelem mohla dávno být,“ říká Miroslav Patrik z Dětí Země.

„Snímek Dál nic je zejména filmem o neschopnosti naší společnosti navzájem se domluvit, o nepřekonatelné roztržce, kvůli níž nejsme ochotni chápat své vzájemné potřeby či práva. Dálnice ve filmu figuruje jako symbol zpřetrhané komunikace,“ říká režisér filmu Ivo Bystřičan, který v Brně na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity vystudoval sociologii a nyní tímto snímkem dokončuje dokumentaristiku na FAMU v Praze.

Podle Bystřičana film představuje provokativní filmovou reportáž, která zhmotňuje absurdní situaci předraženého veřejného projektu, jehož budoucí existence je nejistá, a subtilně odhaluje projevy dysfunkčnosti státu a jeho institucí. Zároveň nahlíží do soukromí lidí bydlících v blízkosti dálnice a sleduje, jak se okolnosti stavby odrážejí v jejich životech a proměňují je.

Dokument Dál nic zahájil dne 24. října 2013 Mezinárodní filmový festival dokumentárních filmů v Jihlavě a dne 17. února 2014 měl českou veřejnou premiéru.

Nyní ho mohou lidé spatřit v rámci festivalu Jeden svět po celé zemi. Dokonce ho v březnu 2014 uvidí třikrát i diváci na festivalu Jeden svět v Bukurešti.

Dálnici D8 délky 16,4 km přes České středohoří staví sdružení firem pod vedením firem EUROVIA CS, a. s., a Metrostav, a. s., přičemž původní cena ze září 2007 ve výši 9,9 mld. Kč (bez DPH) se zvýšila na cca 14,5 mld. Kč (bez DPH), tzn. o 46 procent, a termín dostavby z prosince 2010 se posunul až na červen 2016.

Vydala pobočka: 

Děti Země - Klub za udržitelnou dopravu
Körnerova 219/2
Brno (adresa pro doručování pošty); 602 00


Související kampaň: 


Tunel pro České středohoří (dálnice D8)

Související odkazy: 

Film Dál nic na Jednom světě v Brně (20. 3. a 24. 3. 2014)

Film Dál nic – trailer (2013)

Film Dál nic v Bukurešti (2014)
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz   
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-