-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Děti Země žalují InterCoru za porušení smlouvy

30. března 2012
[Plzeňský kraj - Plzeň]

Hornbachu i Penny Marketu v ulici U Prazdroje v Plzni hrozí, že budou muset své prodejny zavřít. Investor, kterým je společnost InterCora, totiž nesplnil hlavní slib, ke kterému se písemně zavázal ve smlouvě s Dětmi Země. (1) Podle ní měly být v den otevření obchodního centra vybudovány vyhrazené jízdní pruhy pro MHD v ulici U Prazdroje. Firma ale svůj závazek nesplnila. Děti Země proto včera podaly Okresnímu soudu Plzeň-město žalobu za porušení smlouvy.

„Věřit firmě InterCora, že se ke svým závazkům postaví seriózně, bylo zjevně naivní. Přitom se zavázala, že pokud se jí nepodaří uvést do provozu vyhrazené jízdní pruhy pro MHD, od svého záměru upustí a nebude nadále pokračovat v provozování obchodního centra. Jelikož se ke svým závazkům otočila zády, nezbylo nám, než tento spor řešit před soudem,“ komentuje Martin Hyťha z Dětí Země a ještě dodává: „Pokud v této zemi existuje vymahatelnost práva, soud by měl obchodní centrum zavřít.“

Děti Země kritizovaly záměr výstavby obchodního centra již od jeho počátku, neboť podle jejich názoru jen zvýší intenzitu hluku a znečištění ovzduší a ještě více zhorší již tak špatnou dopravní situaci ve městě. Nakonec přistoupily na kompromis a stáhly své odvolání proti územnímu rozhodnutí; investor se oproti tomu zavázal k několika ekologickým opatřením. Vyhrazené pruhy pro veřejnou dopravu měly zajistit její plynulost i v případě, že kvůli nárůstu automobilové dopravy způsobené obchodním centrem dojde v ulici U Prazdroje k dopravní zácpě.

Později vyšlo najevo, že si zástupce jedné z firem, které se na výstavbě obchodního centra podílely, najal bývalé policisty, aby sledovali místopředsedu Dětí Země Martina Hyťhu. Ti o něm také bez služebního důvodu získávali informace z neveřejné databáze informací ministerstva vnitra, kvůli čemuž jsou nyní obžalováni z několika trestných činů.

„Další jednání u Okresního soudu v Plzni o mém sledování expolicisty proběhne 15. května. Za investora má přijít svědčit Terezie Holovská, která s námi smlouvu podepisovala. Možná bude i vynesen rozsudek,“ připomíná ještě Hyťha stav tohoto soudního procesu.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Plzeň
Thámova 21
Plzeň (adresa pro doručování pošty); 301 00

Související odkazy: 

Smlouva o minimalizaci a kompenzacích negativních vlivů obchodního centra U Prazdroje v Plzni na životní prostředí ze dne 6. 10. 2008

[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-