Stan pro život
putovní ekologická výstava
Cíl: Upozornit efektivním způsobem veřejnost a sdělovací prostředky na aktuální závažné ekologické problémy, kterými se zabývají Děti Země a další ekologické organizace, a získat jejich podporu a pomoc při prosazení navrhovaných řešení.
Obsah: Jde o téměř celoroční akci, při níž se v centrech měst pořádají pod velkým stanem výstavy na různá ekologická témata (zpravidla na 10 až 14 velkých panelech). Výstava je v každém městě několik dní a její součástí bývají petice, informační letáky, brožurky a dalších propagační materiály. Výhodou je to, že se k informačním panelům a materiálům dostane veřejnost velice snadno. Systém putovních výstav pod velkým stanem zavedly Děti Země v letech 1991 a 1992 v rámci kampaně za záchranu ozónové vrstvy, v roce 1994 došlo k výrobě vlastního stanu a k obnovení výstav (z počátku zejména na dopravní téma).
Názor Dětí Země: Úspěšnost projektu s nápadem pořádat výstavy „v ulicích a na náměstích“ pod velkým stanem mj. dokládá i jeho výroba u dalších (nejméně tří) ekologických organizací. Řada sdružení si také od Dětí Země za minimální finanční náklady stan již několik let půjčuje na vlastní osvětové aktivity.
Výsledky: Výsledky jsou v každém roce různé, neboť závisí na počasí, počtu získaných financí (zejména na převoz výstavy), na zajímavosti témat apod. V průměru jsou výstavy uvedeny asi ve 30 městech během 100 dní, celková návštěvnost je kolem 40.000 lidí za rok (např. v roce 2000 výstava během 74 dní navštívila 29 měst).
|