-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Článek z MF Dnes 7.11.2003

MF Dnes, kraj Plzeňský, 7.11.2003, strana 1

Zastupitelé se střetli kvůli ceně jízdenek

První útok opozice přežilo včera rozhodnutí plzeňských radních, kteří chtějí zdražit v příštím roce výrazně ceny jízdenek v městské hromadné dopravě. Například měsíční jízdenka má stát 350 korun místo nynějších 270.

Plzeň - Střet zastánců a odpůrců zdražování sledovaly desítky lidí v nezvykle plném sněmovním sále radnice. "Vaše šapitó je nabito, pane primátore, protože se lidi přišli podívat, jak budete zdražování zdůvodňovat," komentoval počet návštěvníků šéf klubu zastupitelů ČSSD Miroslav Brabec.

Na návrh sociálních demokratů hlasovali zastupitelé o prohlášení, že radní škodí občanům Plzně, a o požadavku, aby radní přehodnotili verdikt o zdražení jízdenek. Návrhy neprošly. V obou případech totiž zvedlo ruku pro pouze osm sociálních demokratů. Zástupci sdružení Děti Země žádali radní, aby zdražení jízdenek odložili. Chtějí totiž, aby se k růstu jejich cen vyjádřili Plzeňané v referendu, pro jehož vyhlášení aktivisté už sbírají podpisy. Radní na výzvu nereagovali. Jaké zbraně odpůrci a zastánci zdražení jízdného proti sobě vytáhli? Nejtěžším kalibrem odpůrců byl hrozící odliv cestujících, ulice přeplněné auty a zhoršení ovzduší. Jejich rivalové vsadili na ekonomické argumenty: "Příjmy města klesají, náklady na dopravu rostou."

"Rada drasticky zasáhla lidi, kteří jezdí veřejnou dopravou. Všechny strany koalice přitom měly v programu podporu hromadné a ekologické dopravy," dramaticky hřímal Miroslav Brabec.

"Vím, že zdražení dopadne na každého a nemám z něj žádnou radost. Ale nechceme, abychom po konci volebního období měli víc zadlužené město. Dluhy města jsou minimální a chci, aby minimální zůstaly, prohlásil primátor Jiří Šneberger.

Primátor si pak žertem ověřoval, zda mu nehrozí útok od některého z posluchačů. "To jsou studenti. Nejsou to ti občané, kteří mně přišli nafackovat za zdražení jízdného," ujišťoval se Šneberger.
"No, naši lidi jsou tu taky," komentoval primátorovo vtipkování ekologický aktivista Jan Rovenský.

Náměstek primátora Miroslav Kalous prohlásil, že i po zdražení zůstanou ceny jízdného v Plzni srovnatelné nebo nižší než v jiných městech.
"To je ale lež," reagoval bezprostředně předseda sdružení Děti Země Vít Roušal. "Jednotlivá jízdenka za dvanáct korun bude zdaleka nejdražší v republice," obrátil se na Kalouse Roušal jakmile se dostal k mikrofonu.
"To já nezpochybňuji," rozčílil se Kalous.
"Necháme domluvit pana Roušala," uklidňoval náměstka a debatu primátor.
"Nevím, jak tomu oponovat. Jednou něco prohlásí a vzápětí tvrdí, že to neřekl," kroutil pak nad náměstkovými výroky aktivista hlavou.

Primátor Plzně Jiří Šneberger po diskusi připustil, že aktivisté se snahou prosadit referedum o cenách jízdenek mohou uspět. "Nevylučuji, že to referendum může být platné. Vedoucí právního odboru mě informoval, že to možné je. Pokud se ale referendum bude konat, tak je jasné, že vyzní proti zdražení," konstatoval primátor.

Kolik stojí jízdenky ve vybraných městech

• Plzeň: Návrh: 12 Kč bez přestupu
• Praha: 8 Kč, 15 min. bez přestupu nebo 4 stanice metra; 12 Kč, 1 hodina s přestupy
• Brno: 7 Kč, 2 pásma 10 minut; 12 Kč, 45 min. s přestupy
• Liberec: 10 Kč, 20 min. bez přestupu; 20 Kč, 45 min. s přestupy

Autor: Jaroslav Nedvěd copyright: MAFRA a.s. - MF DNES - iDNES
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-