-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Článek z MF Dnes 6.11.2003

MF Dnes, kraj Plzeňský - strana 2, 6.11.2003

Kritici zdražení jízdenek chtějí referendum

Plzeň Místním referendem chtějí členové sdružení Děti Země bojovat proti rozhodnutí plzeňských radních o zdražení jízdenek pro městskou hromadnou dopravu. Jednotlivá jízdenka má podražit z osmi na dvanáct korun, měsíční kupon z 270 na 350 korun.
Aktivisté se obávají odlivu cestujících z veřejné dopravy, nárůstu počtu aut v ulicích a zhoršení životního prostředí.

Primátor Plzně Jiří Šneberger považuje úvahy o referendu v otázce ceny jízdenek za absurdní. “To bychom pak mohli hlasovat i o zrušení daní,” reagoval rozčileně primátor.
Záměr aktivistů vyvolat referendum včera naopak okamžitě podpořili sociální demokraté. Ti se už při dnešním zasedání zastupitelů pokusí verdikt radních o zdražení zvrátit. Aby ekologičtí aktivisté mohli prosadit referendum, začali už včera v centru Plzně U Branky sbírat podpisy lidí. Potřebují téměř patnáct tisíc podpisů plnoprávných voličů, kteří trvale bydlí v Plzni. “Předpokládáme, že do konce roku bychom je mohli shromáždit,” řekl šéf Dětí Země Vít Roušal.

Primátor propagování referenda označil za populismus. “Je jasné, jak to dopadne. To by musel být někdo úplný blázen, aby souhlasil s tím, že se zvedá jízdné,” sdělil Šneberger. Ten tvrdí, že když je někdo proti zdražení, musí zároveň říci, kde má radnice vzít peníze na financování dopravních podniků. “Nebo má hospodařit se ztrátou?” argumentuje primátor.

Aktivisté však oponují tím, že rezervy lze najít v nákladech dopravních podniků. I pokud se aktivistům podaří posbírat dostatek podpisů občanů, není zcela jisté, zda by se referendum konalo. Právníci se totiž rozcházejí v názoru, zda právě o cenách v hromadné dopravě může rozhodnout všelidové hlasování. Jde o to, zda ceny jízdného patří do oblasti samostatné působnosti obce, jak je podle zákona o referendu nutné. “Myslíme si, že ano. Dopravní podniky jsou ve stoprocentním vlastnictví města. My chceme, aby je radní přiměli dosáhnout nižších cen,” uvedl aktivista Jan Rovenský.

Právník Jan Kocina se ale domnívá, že referendum o jízdném rozhodnout nemůže. “Pak by lidi mohli hlasovat i o tom, kolik budou platit za teplo u Plzeňské teplárenské. Tuhle myšlenku lze těžko připustit,” řekl Kocina.

Autor: JAROSLAV NEDVĚD copyright: MAFRA a.s. - MF DNES - iDNES
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz   
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-