na hlavní stránkudomů
Děti Země
Klub za udržitelnou dopravu
Cejl 48/50, 602 00 Brno
tel/fax: 545 210 393
mobil: 603 574 289
e-mail: dz.brno@ecn.cz
Den bez aut v ČR - 22. září 2007
Patnáctý ročník vyhlašují Děti Země,
partnery jsou České dráhy, a. s. a Správa železniční dopravní cesty, s. o.

Přehled akcí konaných u příležitosti Dne bez aut 2007:

Napište nám o své akci, kterou pořádáte. Po kontrole zde bude zveřejněna.

Vyberte určitou obec nebo si prohlédněte soupis všech akcí.

Celkem se koná 14 akcí z toho v jednotlivých obcích:
Brno 1
Ostrava 1
Plzeň 1
Praha 11

všechny obce


Brno

12. cyklojízda v Brně

20. 09. 2007 16 hod., Malinovského náměstí před Mahenovým divadlem
[Děti Země, Bicybo, Hnutí Duha, CK Kudrna, nadace Partnerství]
Brno

Sraz v 16 hodin na Malinovského náměstí v Brně, kde proběhne informování o výstavbě cyklostezek v Brně, jak město podporuje cyklisty apod.

V 17 hodin se vyjiždí po městě !!!

Do té doby bude možné poslouchat prima svižnou muziku, podepsat petiční výzvu Dětí Země "Nechte auto 22. září doma", vyplnit jednoduchý dotazník o spokojenosti s jízdou na kole po Brně.

Bude možné se také podívat na výstavu Dětí Země pod vekým stanem o dopravních kauzách v Brně (R43, odsun nádraží, cyklistika) a v JM kraji (silnice R52 na Mikulov, silnice R55 přes ptačí oblast u Bzence...).

cyklojízda

Cyklojízda podzim 2007
aneb CYKLO Jedinečná Inspirativní Zábavná Delikátní Akce


Zářijová cyklojízda bude stejně pestrá, jako podzim sám. A to nejen programem. Letošní svátek cyklistů, který pořádáme u příležitosti celosvětového Dne bez aut a v rámci Evropského týdne mobility, oslavíme ve čtvrtek 20. září na Malinovského náměstí.

Od 16:00 si zde můžete užívat muziky, svěřit své kolo do rukou odbornému cykloservismanovi, zanořit se do magické atmosféry fotografické výstavy Keltské krajiny, opentlit své kolo v barvách podzimu, dozvědět se více o aktuálním dění v oblasti cyklodopravy a mnohé další.

V 17:00 odstartujeme samotnou cyklojízdu – tentokrát směrem na Moravské náměstí, Pekařskou dolů na Hlinky, kde poukážeme na nedořešené pokračovaní cyklostezky. Končit budeme v Jundrově, kde si můžete popovídat s novými či starými přáteli.

Deset důvodů proč na cyklojízdu vyrazit:

* Strávím prima odpoledne.
* Chci ukázat, že cyklisty nelze přehlížet a je třeba s nimi v městském provozu počítat.
* Sám se v Brně na kole bojím, ale společně to jde.
* Dozvím se, co pro cyklisty chystá magistrát na nejbližší dobu.
* Cyklojízda je zábava.
* Můžu si vyzkoušet citybike.
* Pokecám se známými, seznámím se s novými lidmi, kteří mají podobné zájmy.
* Zdarma mi tam opraví kolo.
* Dostanu cyklistické mapy.
* Prostě proto, že mě baví jezdit na kole.

Těšíme se na vás.


Ostrava

Cyklistická jízda v Ostravě

21. 09. 2007 17 hod., před Novou radnicí
[Ostravští kolaři, Děti Země - Ostrava]
Ostrava

V rámci již 15. ročníku Dne bez aut koordinovaného v ČR ekologickým sdružením Děti Země se dne 21. 9. 2007 uskuteční společná jízda na kolech Ostravou. Sraz v Ostravě před Novou radnicí v 17:00.

Svou přítomností v ulicích města chceme upozornit na to, že kolo patří do města. „Kolo je i v Ostravě dopravní prostředek vhodný k jízdě za prací, do školy i za zábavou,“ řekl nám Pavel Matějka z neformálního sdružení Ostravští kolaři.

V rámci cyklojízdy se uskuteční:

• Ukázka jak bezpečně parkovat kolo v Ostravě
• Soutěž o nejzajímavější transparent na kolo
• Sepisování návrhu na zlepšení cyklodopravy v Ostravě

Na bezpečný průjezd skupiny ulicemi města bude dohlížet také hlídka Městské policie na kolech.


Plzeň

Cyklistická jízda v Plzni

21. 09. 2007 16:30 hod., sraz ve Smetanových sadech (U Branky)
[Děti Země - Plzeň]
Plzeň

V pátek 21. září vypukne tradiční spanilá cyklistická jízda Plzní. Sraz je v 16:30 ve Smetanových sadech (U Branky).

Tato cyklojízda je oslavou Evropského týdne mobility (16. - 22. září) a Dne bez aut (22. září). Upozorňuje, že jízdní kolo je dopravní prostředek vhodný pro provoz v Plzni, šetrný k životnímu prostředí, levný, rychlý, pohodlný a zdravý. Jde o společenskou akci lehce manifestačního rázu, kde se setkávají cyklisté, koloběžkaři, bruslaři a vůbec všichni pohánění vlastní silou. Účastnit se může kdokoliv, bez rozdílu náboženského vyznání, politické příslušnosti, pohlaví, věku nebo vzdělání. Vítané jsou i maminky (a tatínkové) s cyklopřívěsy nebo sedačkami pro děti (včetně dětí), dvojkola a další nezvyklé dopravní prostředky na lidský pohon. Na konci cyklojízdy budou vyhlášeny výsledky soutěže o nejmladšího, nejstaršího a nejnezvyklejšího účastníka. Nezapomeňte si s sebou vzít vhodné hudební nástroje (píšťaly a píšťalky, bubny, kytary, trubky, klaksony, rolničky, hřebeny...). Tempo jízdy je velmi pomalé, zvládne jej i zcela netrénovaný člověk.

Letošní ročník cyklojízdy má pracovní název „Od nádraží k nádraží“, protože trasa bude simulovat potíže virtuálního obyvatele města Plzně, který dojíždí autobusem nebo vlakem za prací či do školy a na nádraží chce jezdit na kole.

Program:

16:30 – 16:40 … Úvodní slovo, pravidla cyklojízdy
16:40 – 17:40 … Cyklistická jízda. po rušných komunikacích města Plzně (doprovod dopravních policistů zajištěn)
17:40 – 18:00 … Vyhlášení soutěže o nejmladšího, nejstaršího a nejnezvyklejšího účastníka

Plánek trasy cyklojízdyKontakt:
Dan Rajdl
RAJDL@fnplzen.cz
http://www.detizeme.cz/cykloplzen


Praha

Existuje z města pro pěšáka cesta?

15. 09. 2007 8 hod U Zlíchovského kostelíčka
[auto*mat]
Praha

Existuje z města pro pěšáka cesta?
aneb jak se dostat z Prahy pěšky na Karlštejn

předskokan programu Zažít město jinak

Jednodenní výlet z Prahy do nádherné krajiny Českého krasu, která byla tradičně spádovou výletní oblastí přírodymilovných Pražanů už od doby romantismu. Pokusíme se prozkoumat dnešní možnost vhodné pěší výletní cesty z Prahy do Českého krasu tak, jak ji nabízejí stávající platné turistické cesty. Budeme si ověřovat, zda tyto turistické cesty jsou stále průchozí, zejména v místě dálnice na Plzeň a nově budovaného pražského obchvatu, který dnes vzniká v blízkosti Radotínského údolí, těsně u hranice CHKO Český kras. A na vlastním těle pocítíme působení různých typů prostředí, jimiž budeme z města ven do volné přírody procházet.

Od Zlíchovského kostelíčka se vydáme po modré značce Prokopský údolím a dál přes vesničku Holyně do Slivence; zde přejdeme na červenou značku a za budovaným pražským obchvatem vstoupíme údolím Cikánka do CHKO Český kras. Odtud budeme pokračovat Radotínským údolím k Malinovu mlýnu a dál po modré na Kulivou horu; dále potom po červené do Vonoklas, Mořinky a do Karlštejna, cíle naší cesty.
Celková délka trasy je cca 23-25 km.

Zájemci mohou případně navštívit hrad Karlštejn a prohlédnout si u mostu přes Berounku slavný budňanský geologický profil. Z Karlštejna se můžete vrátit navečer vlakem zpět do Prahy. Budete-li však chtít, můžete se mnou po další tři až čtyři dny pokračovat v cestě dál Českým krasem přes údolí Sv. Jana pod Skalou do Berouna a odtud podél Berounky na hrad Křivoklát a do Skryjí; dále přes Křivoklátské lesy do Zbiroha, odkud se vydáme nakonec na závěrečnou rituální cestu na vrch Plešivec, posvátnou horu Brd, kde své putování ukončíme.
Kontakt: Jiří Zemánek / sarvanga@centrum.cz / 777 117 466

ZAŽÍT MĚSTO JINAK 2007

16. 09. 2007 - 22. 09. 2007
[Auto*Mat]
Praha

Program projektu Auto*Mat v rámci Evropského týdne mobility 16. - 22. září 2007

Zažít město jinak

Vydejte se s námi po Praze a za Prahu na kole, pěšky nebo lodí, vemte s sebou děti, rodinu a přátele. Připravili jsme pro Vás nečekané zážitky, díky kterým se na své město podíváte jinýma očima. Zažít město jinak je týden osvětových a kulturních akcí na podporu dopravy šetrné k městu, lidem a prostředí. V rámci Evropského týdne mobility ho pořádá projekt Auto*Mat.

Auto*Mat je projekt za bezpečnou, zdravou a živou Prahu. Auto*Mat je volné sdružení všech, kterým není lhostejná podoba jejich města. Program Zažít město jinak realizují pod hlavičkou Auto*Matu sdružení Oživení a Motus, produkce divadla ALFREDVEDVOŘE, a další organizace a jednotlivci.

SOBOTA 15. ZÁŘÍ / 8.00 předskokan programu
Existuje z města pro pěšáka cesta?
aneb jak se dostat z Prahy pěšky na Karlštejn

NEDĚLE 16. ZÁŘÍ / 14.00, 14.30, 15.00

Parádní procházka
pěšky po Praze úplně jinak

Pražské cyklozvonění 2007 / 9.00 - 17.00
rodinná cyklojízda zakončená kulturním programem

PONDĚLÍ 17. ZÁŘÍ / 20.30
Kino Světozor
projekce tématických filmů a vernisáž knihy Krotitelé aut - hrdinové naší doby

ÚTERÝ 18. ZÁŘÍ / 16.00
Porodní bolesti pražské cyklodopravy
moderovaná cyklovyjížďka po Praze 7

STŘEDA 19. ZÁŘÍ / 8.00
Do školy na kole
žáci a učitelé gymnázia Postupická

ČTVRTEK 20. ZÁŘÍ / po celý den
Utukové
duše obětí automobilových nehod se zjevují v centru Prahy

PÁTEK 21. ZÁŘÍ / 13.00 / 16.00
Tam na kole, zpátky lodí
výlet s lodí Tajemství Divadla bratří Formanů

SOBOTA 22. ZÁŘÍ / 15.00
Velká podzimní cyklojízda
barvitá jízda centrem za Prahu pro cyklisty

Podrobný program níže...

Parádní procházka

16. 09. 2007 14.00, 14.30, 15.00 Karlovo náměstí
[auto*mat / Alfréd ve dvoře]
Praha

Zahrajte si s námi pražskou dopravní hru Chodče, nezlob se! Hraje se o průchodnost centra hlavního města. Špacírujte spolu s námi mezi Karlovým náměstím, Národním divadlem a promenádou na náplavce. Pěšky i poklusem půjdou průvodem herci, tanečníci a modelky. Průvodcem nám bude slavný světochodník pan Procházka.

Chůze je nejstarší lidský způsob dopravy. Je zdravá, přirozená a zcela ekologická. Je ale také společenským a estetickým zážitkem, který k městu bytostně patří. Chození umožňuje vychutnat si všechny podoby města - blyštivé výlohy obchodů, pouliční kavárny, krásu architektury i společenský život. V souvislosti s masivním nárůstem automobilové dopravy však chození v Praze utrpělo těžké ztráty. Parkující auta ukrojila chodníky, hájený prostor pěších. Smog a hluk vyhání lidi z ulic. Ponižujícím čekáním na pár sekund „zelené“ na přechodech pro chodce, nedůstojnými a nepohodlnými podchody a lávky se chodcům opakovaně dává najevo, že v dopravní hierarchii města jsou až na druhém místě.
Parádní procházka je oslavou chození ve městě a zároveň hravou polemikou s problémy pražské dopravní situace. Chce znovuobjevit centrum Prahy z pohledu chodce a zároveň odhalit auto-matismy, které se stále silněji vkrádají do našeho městského životního stylu.

Pořádá Motus, produkce divadla Alfred ve dvoře, za podpory Hl. m. Praha.
Koncept: T. Vohryzková, Š. Havlíčková
Dramaturgie: P. Šourek
Scénografie: J. Havlíčková
Moderují: Z. Kasper, L. Čumba a S. Babčáková
Sraz v parku Karlovo náměstí u fontány blíže Žitné ulici
Počet účastníků je omezen, rezervace nutná!
Více na www.alfredvedvore.cz

Pražské cyklozvonění 2007

16. 09. 2007 9.00 start cyklojízdy 12.00 začátek programu
[Městské části Praha 11,12,13, 4 a 5 ve spolupráci s Nadací Partnerství]
Praha

Cyklojízda pro rodiny s dětmi zakončená programem v lesoparku Kamýk na Praze 12, kde je připraven odpolední program v indiánském a sportovně cyklistickém duchu.
Během odpoledne můžete navštívit indiánské týpý, projet se na koni (ti menší na poníku), vyzkoušet si bubnování na indiánské bubny, střelbu z luku, chůzi na chůdách, jízdu na kanoi, pečení „hadů“ z chlebového těsta nebo si nechat vyzdobit obličej indiánskými barvami. Program vyvrcholí koncertem indiánské rockové kapely Malá bílá vrána.

Pořádají Městské části Praha 11,12,13, 4 a 5 ve spolupráci s Nadací Partnerství.

Podrobné informace na www.praha12.cz

Promítání, debata a vernisáž ve Světozoru

17. 09. 2007 20:30 hod, kino Světozor
[auto*mat / World Carfree Network]
Praha

Live Bicycle - Bicycle as a Way of Living
Itálie 2006, rež. Francesco D. Ciani & Federico Gallo, 54 min., italsky/anglické titulky

Live Bicycle je film o mezinárodně meziplanetární cyklojízdě v Římě 2006. Dokument „o automobilech, o dopravě, o lidech, o myšlence... a o jiném způsobu života... zvaném bicykl“ přináší zajímavé záběry ze samotné jízdy stejně jako rozhovory s jejími účastníky z celého světa a komentáře vtipně prokládané animacemi a scénkami ze starých filmů.

Před projekcí se uskuteční křest knihy "Krotitelé aut - hrdinové naší doby". Jde o výběr nejlepších textů za posledních deset let z časopisu o ne-autokultuře Carbusters. Vydal World Carfree Network 2007, editor Steven Logan.

Více na www.worldcarfree.net

***
PROMITANI, VERNISAZ A DEBATA V PONDELI 17. 9. VE SVETOZORU

FILM: Live Bicycle - Bicycle as a Way of Living, Italie 2006, italsky/anglicke titulky
film o lonske cyklojizde v Rime

VERNISAZ KNIHY: Krotitele aut – hrdinove nasi doby, Stewen Logan (ed.), WCN Europe 2007,
Automobilismus zaujima klicove misto v moderni spolecnosti, je „motorem“ (!) i metaforou spolecenske zmeny.
Kolekce textu dava do vztahu rozvoj automobilismu se zmenou v kazdodennim zivote.
Cena knihy na vernisazi 99 Kc (bezne 199)

DEBATA: PRAHA PRO CYKLISTY?
hoste: Martin Kontra (publicista), Daniel Mourek (Nadace Partnerstvi, Central European Greenways), Justin Hyat (cyklojizda Budapest, redaktor)
moderuje Michal Krivohlavek (Auto*Mat)

Porodní bolesti pražské cyklodopravy - moderovaná cyklovyjížďka po Praze 7

18. 09. 2007 16:00 start před úřadem MČ Praha 7
[auto*mat]
Praha

Cyklistika jako způsob dopravy je v posledním době často diskutovaným tématem a stává se také populární náplní proklamací v rozvojových koncepcích města. Realita pražských ulic je však zcela jiná - městské prostředí se k cyklistům nechová zdaleka tak přívětivě, jak by se podle různých prohlášení mohlo zdát. Cyklisté jsou často díky nevhodnému dopravním značením nuceni porušovat předpisy, především se ale na ně opakovaně zapomíná při plánování a realizaci nové dopravní infrastruktury.

Vyjížďka ukáže přímo v terénu problémy cyklistické infrastruktury a jejich možná řešení. Oblast Prahy 7 jsme vybrali jako modelový příklad a konkrétní zážitek toho, co čeká člověka, který chce kolo skutečně využívat jako dopravní prostředek.

Vyjížďka je určena všem, kdo ovlivňují plánování a realizaci cyklistické infrastruktury v Praze politikům, úředníkům, projektantům a dále novinářům a zájemcům z řad veřejnosti.

Délka trvání cca 1,5 hod.

Pro účast na akci není nutné být zdatným cyklistou - postačí pouze obyčejné jízdní kolo.

Zájemcům zajistíme zapůjčení kola.
Po skončení vyjížďky následuje neformální diskuze.
Potvrzení účasti a další informace na tomas.cach@auto-mat.cz

Beseda „Doprava v Praze – jak dál?“

19. 09. 2007 18 hod ve velké zasedací místnosti Radnice Prahy 9
[MČ Praha 9, Krocan o. s.]
Praha

Vážení přátelé, zveme Vás na besedu „Doprava v Praze – jak dál?“, kterou pro Vás připravila městská část Praha 9 ve spolupráci s Krocan o.s. Beseda se koná dne 19.9.2007 od 18 hodin ve velké zasedací místnosti Radnice Prahy 9.

Struktura besedy:

-Opatření v minulých letech a její dopady na dopravu výsledky

-Současné problémy v dopravě na Praze 9 / jejich řešení – jednotlivé projekty

-Řešení dopravy v Praze jako celku

-Dotazy občanů

Dále Vás zveme na výstavku „Udržitelná doprava – nové přístupy a strategie pro řešení dopravy ve velkých městech“ ve vestibulu Radnice Prahy 9 od 10.9. do 23.9.2007

Akce jsou pořádány v rámci Evropského týdne mobility. Stěžejní myšlenkou Evropského týdne mobility je podpora a zavádění principů udržitelné dopravy, pod čímž si zjednodušeně můžeme představit lepší veřejnou dopravu, bezpečné město pro chodce a cyklisty a více veřejných prostor s omezeným pohybem aut. V letošním roce se kampaň zaměřuje na téma: „Ulice pro lidi“.

Do školy na kole

19. 09. 2007 8 hod gymnázium Postupická, Praha 4
[auto*mat / gymnázium Postupická]
Praha

Studenti a učitelé gymnázia Postupická na Praze 4 se zapojí do Evropského týdne mobility ranní cestou do školy na kolech, kolečkových bruslích a někteří - nesportovci - pěšky. Ve vzdálenosti do cca 12 km od školy budou určeny tzv. meeting pointy, kde budou na studenty čekat učitelé, aby s nimi bezpečně přijeli do školy po předem stanovené trase. Dopoledne bude program pokračovat pro mladší studenty na dopravním hřišti, pro starší orientačním cyklozávodem v blízkosti školy a pro studenty na kolečkových bruslích štafetovým závodem.

V rámci akce studenti vyplní dotazníky, ve kterých uvedou, jak se do školy běžně dopravují a jak by se rádi dopravovali v budoucnu. Popíší také nebezpečná místa na své cestě do školy a navrhnou opatření, která by zvýšila jejich pocit bezpečí.

Vyplnění dotazníku tak bude prvním krokem v zapojení školy do projektu Bezpečné cesty do škol. V jeho rámci studenti ve spolupráci s občanským sdružením Pražské matky mapují okolí škol z hlediska dopravní bezpečnosti a se zástupci Policie, města Prahy, městské části a projektantů hledají řešení nebezpečných míst.

Zahájení projektu Bezpečné cesty do škol zpečetí studenti pod vedením iniciátorky projektu, paní profesorky Ladislavy Bímové, setkáním se zástupci MČ Praha 4, kterým projekt veřejně představí, a pozvou MČ ke spolupráci.

Utukové

20. 09. 2007 po celý den v centru Prahy
[auto*mat]
Praha

Rok 2007 je charakteristický nebývalým nárůstem úmrtí účastníků dopravních nehod, a proto se Utukové, duchové zemřelých (chodců, cyklistů, řidičů), vracejí na místa, kde opustili tento svět, aby se stali mementem pro nás přeživší. Chtějí nás varovat před nebezpečím, které silnice znamená, a svou přítomností se zasadit o silnice bezpečnější. Řidičům připomenout sílu nárazníků a chodcům jejich zranitelnost.

Utukové

Tam na kole, zpátky lodí

21. 09. 2007 13 hod Kralupy nad Vltavou, 16 hod Roztoky u Prahy
[Divadlo bratří Formanů]
Praha

Utečte pátečnímu městskému shonu za Prahu! Divadlo bratří Formanů opět zve cyklisty i pěší výletníky, aby se v Kralupech nebo Roztokách u Prahy nalodili na loď Tajemství, která je zaveze zpět na pražskou Podbabu.

Více na http://www.formanstheatre.cz/

Velká podzimní cyklojízda ke Dni bez aut

22. 09. 2007 Staroměststké náměstí - od 14 hod program, cyklojízda vyjíždí v 15 hod
[auto*mat]
Praha

klikněte pro více informací

Jezdíte někdy po Praze na kole a chybí Vám potřebná infrastruktura? Nebo byste na kole občas rádi jezdili, ale ulice se Vám zdají málo bezpečné? Pojeďte s námi!

Zážitek. Lidé. Město. Zdraví. Styl! Cyklojízda za Prahu pro cyklisty. Barvitá jízda cyklistů, koloběžkářů a bruslařů na podporu zdravé a ohleduplné dopravy po městě. Jízdní kolo ve městě je rychlé, levné a zdravé. Víte o tom, že téměř 30% Pražanů by na kole rádo po městě jezdilo, pokud by k tomu měli vhodné podmínky?

Podzimní jízda za Prahu přívětivější pro cyklisty se koná v sobotu 22. září 2007. Sraz účastníků je na Staroměstském náměstí, start v 15 hodin. Cyklojízda projede centrem města (trasa cyklojízdy). Rychlost cyklojízdy je mírná, trasa není příliš dlouhá a akce je bezpečná – vhodná i pro děti a nesportovce.


Větší podporu cyklistů v našem hlavním městě požaduje řada známých osobností. V pelotonu sobotní cyklojízdy tak pojede například ministr životního prostředí Martin Bursík či nizozemský velvyslanec Jan Lucas van Hoorn. Cyklojízdu podpoří svojí účastí také zpěvačka Tonya Graves, spisovatel Michal Viewegh, architekt a herec David Vávra, hudebník Vladimír Merta a řada dalších. Na kola nasednou také městští strážníci, kteří budou zajišťovat bezpečnost cyklistů.

K usnadnění příjezdu účastníků na Staroměstské náměstí vznikla webová stránka „Jak na cyklojízdu“ na adrese www.prahounakole.cz/najizdu. Stránka popisuje dvaadvacet tras z různých částí Prahy, informuje o možnostech využití MHD a vlaku pro dopravu kola a zejména informuje o asistovaném příjezdu na cyklojízdu: Na vybraných místech ve vhodných časech pojedou průvodci, na které se zájemce o cyklojízdu „pověsí“ a nechá se dovést skoro ze svého bydliště až na Staroměstské náměstí.

Průběžně aktualizované informace na www.cyklojízdy.cz

V cíli zábava pokračuje:
Palachovo náměstí / Smetanovo nábřeží
PRAŽSKÝ DEN BEZ AUT

V závěru cyklojízdy se její účastníci mohou zúčastnit programu na Smetanově nábřeží, které je do 22 hodin uzavřeno pro automobily. Vedle stánků neziskových organizací jsou připravena hudební vystoupení, pouliční kavárny a zábava pro děti. Na Střeleckém ostrově pak začíná v 19 hodin oslava 15 let nadace Člověk v tísni s řadou koncertů, kde budou cyklisté vítáni.

leták cyklijízda


všechny obce

Napište nám o své akci, kterou pořádáte. Po kontrole zde bude zveřejněna.