-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Referendum o poloze nádraží v Brně

26. září 2016
[Jihomoravský kraj]

Nejdůležitější letošní událostí v Brně bude jistě referendum o poloze nádraží a o způsobu výběru variant otevřenými návrhovými soutěžemi, které proběhne ve dnech 7. až 8. října 2016 společně s volbami do krajských zastupitelstev.

Bude se v něm rozhodovat o těchto dvou otázkách:

1. Souhlasíte s tím, aby město Brno podniklo bezodkladně všechny kroky v samostatné působnosti k modernizaci železniční stanice „Brno – hlavní nádraží“ v dosavadní poloze podél ulice Nádražní?

2. Souhlasíte s tím, aby město Brno podniklo bezodkladně všechny kroky v samostatné působnosti s cílem prosadit, aby se nejlepší řešení modernizace železniční stanice „Brno – hlavní nádraží“ určilo prostřednictvím soustavy otevřených návrhových soutěží?

Pokud na první otázku převáží platná odpověď NE, pak se na současné přípravě stavby za 20,4 miliard korun nic nezmění, neboť lidé budou s odsunem nádraží o kilometr na jih k řece Svratce rovněž souhlasit.

Pokud ovšem bude odpověď znít ANO, pak si lidé budou přát moderní nádraží tam, kde je teď – v prostoru mezi ulicí Křenová a ulicí Hybešova. Zde pak odborníci jistě naleznou nejlepší konkrétní technické řešení.

Aby bylo referendum platné a závazné, musí ale přijít aspoň 35 procent voličů Brna a nejméně 72 procent z nich se musí vyslovit ANO-NE. Proto je důležité, aby byla vysoká účast!

Šance na závaznost je přitom letos vysoká, neboť referendum proběhne ve dvou dnech, současně s krajskými volbami, k nimž chodí nad 40 procent voličů, a stávající vedení Brna ho nijak výrazně nebojkotuje. Bude-li výsledek závazný, pak ho Brno bude muset povinně hájit a stát ho bude muset též přijmout.

A co si o poloze nádraží myslí obyvatelé Brna? Z dlouhodobých výzkumů vyplývá, že asi dvě třetiny lidí chce mít nové moderní nádraží v centru, nikoliv ho odsouvat.

O nádraží by tedy konečně mohli rozhodnout sami občané Brna, nikoliv ekonomicky podjaté firmy nebo politici, kteří nehájí veřejný zájem.

Miroslav Patrik (autor je předsedou Dětí Země a člen přípravného výboru pro konání referenda)

Vydala pobočka: 

Děti Země - Klub za udržitelnou dopravu
Cejl 866/50a
Brno; 602 00

Související odkazy: 

Internetové stránky o místním referendu v Brně o poloze nádraží

Kampaň za místní referendum v Brně o poloze nádraží na FB

Referendum o poloze hlavního nádraží v Brně (2016) na Wikipedii
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-