-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Magistrát vyškrtal podpisy z petice za referendum v Brně nezákonně

25. srpna 2014
[Česká republika]

Tisková zpráva občanské aliance Referendum 2014 o výsledku namátkové kontroly 190 údajně chybných podpisů pod petici za vyhlášení referenda o poloze nádraží

Namátková kontrola téměř dvě stě podpisů odevzdaných pod peticí za vyhlášení referenda o poloze železničního nádraží v Brně zjistila, že magistrát ve své horlivosti vyškrtal i podpisy, které mají všechny povinné údaje.

Přípravný výbor si tak ověřil, že některé tzv. nečitelné údaje jsou při dobré vůli čitelné. Dokonce byla vyškrtnuta osoba ve věku 48 let, neboť magistrát tvrdí, že je mladší než 18 let. Nejvíce osob, odhadem 40 %, bylo vyřazeno z důvodů nenalezení v registrech Brna, což ovšem nelze ověřit.

„Magistrát v Brně ve své v touze zabránit vyhlášení referenda společně s komunálními volbami vyřadil z petice co nejvíce podpisů. Bohužel pouze pracným srovnáním archů s námitkami magistrátu by se dalo zjistit, kolik takových osob bylo celkem vyškrtnuto neprávem,“ tvrdí člen přípravného výboru Miroslav Patrik.

Opírá se o pět doložitelných případů (viz příloha), u nichž lze všechny povinné údaje přečíst. U šesté osoby magistrát dokonce tvrdí, že osoba ve věku 48 let s datem narození 11. 11. 1965 nemůže jít pro své mládí ke komunálním volbám, neboť jí ještě není 18 let. Magistrát ji proto také z petice vyškrtnul.

„Sběr chybějících 5,2 tisíc nových podpisů stále pokračuje, neboť šance, že by zastupitelé města mohli o vyhlášení referenda jednat na svém jednání 2. září nebo třeba na mimořádném do 15. září, stále existuje. Podle nás si mají občané Brna sami rozhodnout, kde chtějí mít nádraží. A pokud bude výsledek referenda platný, pak ho stát bude muset respektovat,“ říká jedna z organizátorek sběru podpisů Petra Němcová.

Občanská aliance Referendum 2014 proto odmítá tvrzení, že referendum není pro stát důležité. Stát se totiž již v květnu 2002 dohodnul s Brnem, že o poloze osobního nádraží si město rozhodne samo ve svém územním plánu. Toto rozhodnutí Brna také stále respektuje i Jihomoravský kraj.

Stát tak zaplatí modernizaci železničního uzlu i s nádražím a Brno zaplatí nové linky MHD. Tato dohoda mezi nimi stále plátí!

Magistrát návrh přípravného výboru na vyhlášení referenda dne 19. 8. 2014 zamítnul, neboť z 21,1 tisíc předložených podpisů bylo 7,8 tisíc chybných. Výbor má tak do 1. září 2014 do 16 hodin předložit dalších 5,2 tisíc podpisů, neboť podle zákona musí návrh obsahovat nejméně 18,5 tisíc úředně ověřených podpisů.

Před deseti lety se konalo první referendum, v němž se devět z deseti Brňanů vyslovilo pro modernizaci nádraží ve stávající poloze. Referendum ale nebylo podle tehdejšího zákona platné.

Na nižší účasti se podílelo i účelové stanovení termínu referenda týden před krajskými volbami. To už ale podle nálezu Nejvyššího soudu není možné. Proto se dá očekávat, že referendum s komunálními volbami bude platné a závazné.

Občanskou alianci Referendum 2014 založily brněnské pobočky Dětí Země, Hnutí Duha a Masarykovy Demokratické Akademie. Podporují ji i další významné spolky jako je Greenpeace, Hnutí Brontosaurus či Nesehnutí.

Do sběru podpisů se podstatně zapojila i brněnská Strana zelených, která sesbírala dva tisíce podpisů. Referendum podporuje rovněž TOP09, Česká pirátská strana a spolek A Co Brno?


Navržené otázky pro referendum o poloze nádraží v Brně:

1. Souhlasíte s tím, aby město Brno podniklo bezodkladně všechny kroky v samostatné působnosti k modernizaci železniční stanice „Brno-hlavní nádraží“ v dosavadní poloze podél ulice Nádražní?

2. Souhlasíte s tím, aby město Brno podniklo bezodkladně všechny kroky v samostatné působnosti s cílem prosadit, aby se nejlepší řešení modernizace železniční stanice „Brno-hlavní nádraží" určilo prostřednictvím soustavy otevřených návrhových soutěží?
Vydala pobočka: 

Děti Země - Brno
Körnerova 219/2
Brno (adresa pro doručování pošty); 602 00

Související odkazy: 

občanská aliance Referendum 2014

Referendum o poloze nádraží v Brně na FB
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz   
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-