-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
V trase obchvatu Frýdku-Místku se mají vykácet tisícovky dřevin bez řádné náhradní výsadby nových

5. srpna 2014
[Moravskoslezský kraj]

Děti Země podaly dvě odvolání proti koordinované likvidaci přírody

Magistrát města Frýdek-Místek a krajský úřad v Ostravě povolily vykácet přibližně čtyři tisícovky stromů a keřů v trase uvažované silnice R48 kolem Frýdku-Místku, aniž by investorovi Ředitelství silnic a dálnic ČR uložily vysadit adekvátní množství nových dřevin.

Děti Země proto tento postup považují za nezákonný a za podezřele vstřícný, takže už podaly dvě odvolání. V nich žádají, aby se vysadil optimálně pětinásobek kácených dřevin, čímž by tak obyvatelé Frýdku-Místku nepřišli o „zelené plíce města“.

„Je neuvěřitelné, jak bezohlednost státních úředníků rozhoduje o tom, že u tak velkého města se znečištěným ovzduším povolí zlikvidovat více než tři hektary dřevin se čtyřmi tisícovkami stromů a keřů, aniž by za tuto obrovskou ekologickou újmu byla uložena výsadba násobného množství dřevin,“ kroutí hlavou předseda Dětí Země Miroslav Patrik, který peripetie přípravy obchvatu Frýdku-Místku sleduje od roku 1994.

Magistrát města Frýdek-Místek již v květnu 2014 povolil ŘSD ČR v trase silnice R48 kolem města vykácet 712 kusů stromů a dále pak keřů na ploše 2,45 hektarů, tzn. odhadem vykácet 3.159 kusů dřevin. Za tuto likvidaci obrovské zelené plochy uložil vysadit 113 kusů stromů a 1.163 kusů keřů, tj. celkem 1.276 kusů dřevin, tzn. vysadit by se mělo jen 37 procent počtu vykácených dřevin. O odvolání rozhodne krajský úřad v Ostravě.

Krajský úřad Moravskoslezského kraje v červenci 2014 zase povolil ŘSD ČR vykácet 87 kusů stromů a dále ještě keřů na ploše 0,78 hektarů, tzn. odhadem odstranit 860 kusů dřevin. Současně uložil vysadit 648 kusů keřů, tzn. 75 procent počtu kácených dřevin. O odvolání rozhodne Ministerstvo životního prostředí v Ostravě.

„S takovým pohrdáním estetických, hygienických a rekreačních funkcí zeleně blízko města jsme se ještě nesetkali. Nedovedeme si proto představit, že by šlo o nějaký náhodný omyl ze strany úředníků na magistrátu a na krajském úřadě. Spíše se obáváme, že jde o plánovaný a koordinovaný čin ve prospěch investora, takže úředníci vůbec nehájí zájmy ochrany přírody a krajiny a obyvatel města, ale betonové lobby,“ myslí si Patrik.

Magistrát ve Frýdku-Místku přitom ještě v roce 2012 ve svém povolení vykácet cca 1.136 kusů dřevin v jiném úseku obchvatu uložil náhradní výsadbu v počtu 2.018 kusů stromů, tzn. vysadit asi 2,6x více, než se kácelo.

Děti Země ve svých odvoláních proto žádají, aby bylo vysazeno podobně násobně více kusů dřevin, než je káceno, optimálně pětinásobek. V opačném případě stavbě hrozí soudní spory.

Od února 2014 probíhá na Ministerstvu dopravy stavební řízení pro část trasy obchvatu Frýdku-Místku přes nejcennější chráněné území s lužním lesem v údolí říčky Morávky. Své námitky Děti Země proti stavbě zaslaly v červenci, takže se nyní čeká na rozhodnutí ministerstva.

Dětem Země se společně se spolkem BESKYDČAN již v roce 2010 podařilo pro obchvat Frýdku-Místku silnicí R48 zrušit územní rozhodnutí.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Klub za udržitelnou dopravu
Cejl 866/50a
Brno; 602 00

 [zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-