-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Za jižní Čechy na Ropáka kandiduje Mánek a Honová

24. dubna 2013
[Jihočeský kraj]

Kraji dominuje spor o podobu NP Šumava a o další výstavbu JE Temelín

Mezi dvanáct finalistů ankety Ropák 2012 se za Jihočeský kraj ze tří kandidátů dostal ředitel Správy NP a CHKO Šumava Jiří Mánek, který oslabuje úlohu parku při ochraně přírody a podporuje sporný návrh zákona o parku z dílny MŽP.

Druhou osobou je ředitelka odboru EIA na MŽP Jaroslava Honová, která na veřejném projednání posudku EIA v červnu 2012 odmítla přepracovat dokumentaci EIA pro dva bloky JE Temelín. Navržený hejtman Jiří Zimola se za podporu různých staveb v parku do finále letos nedostal.

Výsledky anket Ropák 2012 a Zelená perla 2012 budou zveřejněny v pátek 26. dubna v 11 hodin na tiskové konferenci na EkoCentru Brno (Ponávka 2). Večerní soirée, na kterém své pouliční šramly zahraje brněnská kapela Urband, proběhne od 18 hodin v půdní kavárně Skleněné louky.

„Jelikož Jiří Mánek pokračuje v nastaveném kurzu svého předchůdce Ropáka 2011 Jan Stráského, tak se nelze divit, že se dostal až do finále naší ankety a může obsadit i přední místa, pokud také podporuje nevhodnou verzi zákona o národním parku,“ vysvětluje koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země – Brno.

Mánkovi je vytýkáno, že se snaží park oslabit jeho přeřazením do nižší mezinárodní kategorie, že objednal metodologicky a odborně pochybné vyhodnocení vlivů zásahu proti kůrovci a že propouští řadu odborníků.

Honová je zase kritizována za podporu stavby dvou nových bloků JE Temelín, neboť při hodnocení jejich vlivů na životní prostředí zabránila posouzení jiných variant a splnění podmínek závěrů zjišťovacího řízení.

Do finále se letos nedostal hejtman Jiří Zimola, který je známý vytrvalým prosazováním ekologicky sporných staveb v NP Šumava jako je lanovka pro lyžaře z Klápy na vrch Hraničník do rakouského skiareálu Hochficht a odjezdové sjezdovky přes I. a II. zónu parku či rozšíření silnice z Nové Pece na Zadní Zvonkovou.

V anketě o Ropáka má letos nejvíce finalistů Jihočeský kraj, za který kandiduje ředitelka odboru EIA na MŽP Jaroslava Honová a ředitel Správy NP a CHKO Šumava Jiří Mánek, a Ústecký kraj se dvěma úředníky krajského úřadu, kterými je vedoucí oddělení ŽP Tomáš Burian a vedoucí stavebního úřadu Zdenka Švehlová.

O Ropákovi a Zelené perle rozhoduje Komise, která má nyní 114 členů. Do ankety Ropák 2012 bylo nominováno 24 kandidátů, ve finále je 12 osob, a na Zelenou perlu 2012 pak 55 výroků, ve finále jich je 18.

Partneři anket Ropák 2012 a Zelená perla 2012:

AusterlitzPro s. r. o., Moravská banka vín, restaurace Vegalite, EkoCentrum Brno, Ekologický institut Veronica, Denikreferendum.cz, časopis Sedmá generace a Aktuálně.cz.

Vydala pobočka: 

Děti Země - Brno
Körnerova 219/2
Brno (adresa pro doručování pošty); 602 00


Související kampaň: 


Ropák roku

Související odkazy: 

Filmová pozvánka na soirée v pátek 26. 4. 2013 od 18 hodin v Brně:

Kdo získá antiekologickou cenu? Vyberte si svého Ropáka – hlasování veřejnosti (seznam 12 finalistů):

Přehled 55 výroků nominovaných veřejností do ankety Zelená perla 2012 (ve finále jich je 18):
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-