-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Děti Země navrhují všechna územní řízení pro R52 zastavit

1. února 2013
[Jihomoravský kraj]

Koridor silnice R52 zrušen v územním plánu Pohořelic

Kritici výstavby silnice R52 z Pohořelic do Mikulova za asi 10 miliard Kč slaví další úspěch. Nejvyšší správní soud svým rozsudkem ze dne 19. prosince 2012 zrušil koridor této silnice v územním plánu Pohořelic.

A jelikož NSS zrušil dne 21. června 2012 i Zásady územního rozvoje, tak silnici R52 nelze schválit do žádného územního plánu a ani vydat žádné územní rozhodnutí. Děti Země a další občanská sdružení proto po stavebních úřadech požadují, aby všech pět územních řízení bylo zastaveno.

„S rozsudkem jsme velmi spokojeni, neboť koridor silnice R52 chybí nejen na území Pohořelic, ale také na území Pasohlávek, Perné a Bavor, takže jedině Mikulov ji v územním plánu má. Nicméně pokud neexistují ani Zásady územního rozvoje, tak podle právních analýz a rozsudků nelze pro R52 vydat žádné územní rozhodnutí,“ popisuje Miroslav Patrik z Dětí Země aktuální stav schvalování.

Silnice R52 z Pohořelic do Mikulova je rozdělena na úseky R5204 Pohořelice – Ivaň, R5205 Ivaň – Perná a R5206 Perná – Mikulov. Ředitelství silnic a dálnic ČR se pro první úsek snaží získat územní rozhodnutí již od roku 2007 a pro zbývající dva úseky od roku 2010.

Navíc před dvěma lety požádalo i o vydání územní rozhodnutí pro správu a údržbu silnic (SSÚRS). Dosud ale žádné pravomocné územní rozhodnutí neexistuje.

„Stavební úřady se sice již pokusily pro silnici R52 územní rozhodnutí vydat, kromě středního úseku, ale krajský úřad je vždy zrušil, takže čtyři územní řízení jsou přerušené. Výjimkou je první úsek, který loni v říjnu získal územní rozhodnutí podruhé. Avšak když nyní soud zrušil koridor R52 v územním plánu Pohořelic, tak by toto rozhodnutí měl krajský úřad logicky zrušit podruhé,“ vysvětluje Patrik dále.

Občanská sdružení proto po stavebních úřadech v Pohořelicích a v Mikulově požaduji všechna územní řízení pro silnici R52 zastavit, dokud nebudou schváleny ZÚR JmK a územní plány obcí. Podle nich se zbytečně utrácejí veřejné prostředky za bezcenné správní úkony a zbytečně se účastníci těchto územních řízení zatěžují.

„S několika obcemi žádáme, aby se při schvalování nových Zásad územního rozvoje objektivně a věrohodně posoudila i alternativní silniční koncepce kraje, která se silnicí R52 na Vídeň přes Mikulov nepočítá, neboť by její funkci převzal koridor z Vídně kolem Břeclavi a po silnici R55 až do Otrokovic,“ připomíná Patrik.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Klub za udržitelnou dopravu
Cejl 866/50a
Brno; 602 00

Související odkazy: 

Rozsudek Nejvyššího správního soudu o zrušení koridoru silnice R52 v územním plánu Pohořelic (19.12.2012)

Rozsudek Nejvyššího správního soudu o zrušení Zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje (21.06.2012)

Kontrolní zpráva č. 08/26 NKÚ Finanční prostředky na pořízení silničního spojení Brno – Vídeň (R52)
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-