-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Autem je to levnější než MHD, vzkazují radní

26. května 2005
[Praha]

Pražští radní připravují dramatické zdražení jízdného pražské hromadné dopravy. Jízdenka má stát buď 18, 20, 22 či dokonce 25 Kč! Zdražení se týká i předplatních kuponů. Takový krok je ovšem v rozporu se zájmy obyvatel Prahy, protože povede jen k dalšímu nárůstu přebujelé automobilové dopravy. Tak jako při všech předchozích zdraženích totiž dá část lidí přednost jízdě automobilem.

„Smutné je, že ti, co se k životnímu prostředí chovají šetrně a využívají MHD, musí platit stále víc, kdežto ti, co ostatním prostředí „otravují“, neplatí kromě benzínu nic,“ komentuje chystané zdražování Vojtěch Toman z Dětí Země. „Místo tahání dalších peněz z kapes Pražanů by město mělo raději hledat úspory v neprůhledném hospodaření Dopravního podniku a jiné zdroje financování, například mýtné za vjezd do centra po vzoru Londýna.“

Zvýšené jízdné má přitom podle propočtů magistrátu přinést jen asi o 200 milionů korun ročně více, což jsou zhruba 2 procenta ročního rozpočtu na pražskou dopravu. „Přestože zdražení přinese do rozpočtu pouze minimální částku, Pražanů se to dotkne velmi nepříjemně,“ varuje Toman.

Radní v čele s primátorem Pavlem Bémem by měli před nezodpovědným zdražováním jízdného odpovědět občanům na několik otázek:
* k jakému úbytku cestujících v MHD v důsledku zdražení dojde?
* o kolik peněz přijde Dopravní podnik v důsledku nárůstu lidí jezdících „načerno“, resp. kolik z výnosu z jízdného půjde na platy revizorů, které bude třeba kvůli tomu přijmout?
* kolik aut přibude v ulicích a jaký to bude mít vliv na další zhoršování kvality života v Praze, která v důsledku enormního nárůstu automobilové dopravy stále klesá (smog, hluk)?
* o kolik se v důsledku toho zvýší počet astmatiků, alergiků, zraněných a zabitých?

Související kampaň: 


Za udržitelné řešení dopravy v Praze

 [zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-