-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Mezi finalisty ankety Ropák se dostal Chalupa i Vaňhová

25. dubna 2012
[Ústecký kraj]

Ústecký kraj má ve finále tři zástupce ze čtyř

Mezi dvanáct finalistů ankety Ropák 2011 se za Ústecký kraj ze čtyř nominovaných osob dostal ministr životního prostředí a poslanec za ODS Tomáš Chalupa i hejtmanka za ČSSD Jana Vaňhová, které tam katapultovala mediálně-politické hrátky při řešení otázky, co s nebezpečnými ostravskými kaly v kraji. Třetím finalistou je ekolog z Brna Tomáš Šikula za zpracování nekvalitní dokumentace pro jez u Děčína.

Výsledky anket Ropák 2011 a Zelená perla 2011 budou zveřejněny v pátek 27. dubna v 11 hodin na tiskové konferenci na EkoCentru Brno (Ponávka 2). Večerní soirée proběhne od 18 hodin v sále Bř. Bakaly. V rámci oslav dvaceti let ankety Ropák ho moderuje herec Komediomatu Roman Blumaier.

„Je zřejmé, že rodiště ropáků má stále velké množství velmi „kvalitních“ kandidátů do ankety o největšího ničitele přírody, pokud ze čtyř nominací se jich do finále dostanou hned tři, z toho dva politici z ideově zcela rozdílných politických stran, a navíc ještě ekolog, který již podruhé předkládá hodnocení vlivů jezu u Děčína na životní prostředí nízké kvality,“ říká koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země Brno.

Chalupa s Vaňhovou jsou navrženi za zodpovědnost při vydání změny integrovaného povolení krajským úřadem pro dovoz až 110 tisíc tun vysoce nebezpečných odpadů z ropných ostravských lagun ke skládkování v Litvínově a ke spalování v cementárně v Čížkovicích, které následně Ministerstvo životního prostředí potvrdilo, když odvolání tří občanských sdružení zamítlo. Ta pak proti tomuto rozhodnutí podala žalobu.

„Ropné odpady ze znečištěného Ostravska jsou paradoxně nejlepším biotopem ropáků, takže jejich převážení přes celou republiku až na Ústecko ke skládkování a spalování je opravdu absurdní,“ myslí si dále Patrik.

Do finále se nedostal předseda představenstva firmy United Energy, a. s., Petr Jeník, který v Komořanech prosazuje spalovnu komunálních odpadů s roční kapacitou 150 tisíc tun. Loni se v anketě umístil na 9. místě.

O vítězích anket Ropák a Zelená perla rozhodují členové Komise, která má nyní 116 členů. Do ankety Ropák 2011 bylo nominováno 24 platných kandidátů a na Zelenou perlu 2011 pak rekordně 100 platných výroků.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Brno
Körnerova 219/2
Brno (adresa pro doručování pošty); 602 00


Související kampaň: 


Ropák roku

Související odkazy: 

Ropák

Zelená perla
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-