-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Děti Země zvou na vyhlášení dvacátého Ropáka roku

16. dubna 2012
[Jihomoravský kraj]

Další rozvoj příropy se bez lidí neobejde!

Oslava dvacátého výročí jedné z nejstarších novodobých anket o anticenu Ropák roku proběhne v pátek 27. dubna 2012 v Brně od 18 hodin v Sále Břetislava Bakaly. Návštěvníci si připomenou heroické antiekologické činy všech zástupců ropáckého hnutí.

Součástí soirée bude druhá derniéra experimentální opery Liška Tupouška od divadelní skupiny VERDIS a koncert brněnské biopunkové skupiny Zelené koule. Občerstvení i tradiční ropákův dort jsou veganské. Na soirée zve i filmový spot Ivo Bystřičana.

„Když jsme v roce 1993 za prvního Ropáka roku vyhlásili Júlia Bindera, tak jsme netušili, že tato naše recese inspirovaná filmem Jana Svěráka Ropáci tu vydrží dvacet let a stane se i středem zájmu veřejnosti a masových médií,“ vzpomíná současný předseda Dětí Země Miroslav Patrik, který anketu organizuje od počátku.

Kandidáty na ropáka může za minulý rok navrhnout každý, pokud u dotyčné osoby ověřitelně doloží její antiekoloický čin, rozhodnutí nebo plán či jejich prosazování. Za rok 1992 bylo navrženo deset kandidátů, nyní to bývá téměř třicet. Nejvíce jich bylo za rok 1999 – 83 osob.

„O kandidátech a jejich pořadí pak hlasováním rozhoduje Komise, která je především složená ze zástupců občanských sdružení, vědců, učitelů, umělců a publicistů. Poprvé jich bylo dvacet jedna, z nich asi polovina ze Slovenska, kdežto nyní jich je téměř sto dvacet,“ vysvětluje dále Patrik.

Historii ropáckého hnutí lze také sledovat i na serveru Denikreferendum.cz, který od 6. dubna 2012 každý den zveřejňuje jednu glosu ke každému Ropákovi. Poslední glosa bude o Pavlu Drobilovi v pátek 27. dubna.

Sbírka ropáků za devatenáct let obsahuje dvacet exemplářů, neboť za rok 1993 byli vyhlášeni ropáci dva – tehdejší předseda vlády Václav Klaus (OSD) a tehdejší ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý (ODA). Nejvíce ropáků tak tvoří politici, 13 osob, přičemž nejvíce jich je z ODS (6 osob) a z ČSSD (5 osob).

„Typickým Ropákem je tedy muž středního věku s technickým vzděláním a profesí politik,“ pokouší se o osobnostní profil Patrik, který ještě prozrazuje, že zatím tento titul nezískal nikdo vícekrát.

Partneři ankety Ropák 2011 a Zelená perla 2011:

Ekologický institut Veronica
EkoCentrum Brno
divadelní skupina VERDIS
Moravská banka vín
AusterlitzPro s. r. o.
restaurace Vegalite
Denikreferendum.cz

Vydala pobočka: 

Děti Země - Brno
Körnerova 219/2
Brno (adresa pro doručování pošty); 602 00


Související kampaň: 


Ropák roku

Související odkazy: 

Filmový spot s pozvánkou na soirée – Ropák 2011

Základní charakteristiky členů Komise pro udělení Ropáka roku

Přehled glos o ropácích za roky 1992 až 2010
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-