-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Právní bitva o Šumavu

23. listopadu 2011
[Jihočeský kraj]

Letní obrana stromů u Ptačího potoka v Národním parku Šumava desítkami občanů sice skončila, část dřevin je pokácena, nicméně nyní nastupuje právní bitva „o pravdu a peníze“.

Nejprve Krajský soud v Plzni v říjnu uznal žalobu proti nezákonnému zásahu policie, neboť odpíral občanům právo shromáždit se proti nelegální těžbě stromů. Policie totiž měla nejprve zjistit, zda je veřejným zájmem těžba dřeva, nebo shromažďovací právo. A pokud to první, pak měla demonstraci správně rozpustit, a nikoli účastníky surově vyvádět či vynášet. Následně policie podala k Nejvyššímu správnímu soudu kasační stížnost, neboť prý musela chránit občany před úrazem či před smrtí, a ne se zabývat tím, jaký zákon má přednost a proč. Stav právního střetu byl tedy 1:0 pro občany.

Nicméně rozsudek se nelíbil Městskému úřadu v Sušici, jenž následně rozeslal asi sto třiceti zadrženým účastníkům příkaz k zaplacení pokuty čtyř tisíc korun za porušení lesního zákona. Tedy maximum! Obranou je možnost podat odpor, a tím zahájit regulérní správní řízení. V případě neúspěchu mohou ale poplatky narůst až dvojnásobně. Takže nyní je to 1:1.

Zda zvítězí názor obránců kácených stromů či státní mašinerie, ukáže teprve budoucnost. Stát má ale jednu výhodu: občanům v případě neúspěchu hrozí zaplacením vysokých nákladů.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Brno
Körnerova 219/2
Brno (adresa pro doručování pošty); 602 00

 [zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-