Tisková zpráva Dětí Země EIA na spalovnu je povinnost, nikoliv ústupek nebo dobrá vůle
11. dubna 2011
[Plzeňský kraj]
Sdružení Plzeňané proti spalovně Chotíkov a Děti Země - Plzeň souhlasí s rozhodnutím Plzeňské teplárenské provést posouzení vlivu spalovny na životní prostředí (EIA). Zároveň ale upozorňují, že řádné posouzení procedurou EIA je naprostou nezbytností při stavbě spalovny na 95.000 tun odpadu, nikoliv dobrovolný ústupek Teplárenské obyvatelům Plzně. Plzeňská teplárenská se rozhodla požádat o nový proces EIA až po tom, co Děti Země podaly stížnost na postup krajského úřadu a sdružení Plzeňané proti spalovně Chotíkov kontaktovalo instituce Evropské unie. Teplárenská a politici stojící za projektem mají nyní zřejmě obavy, že bez provedení EIA by měl projekt mizivou šanci získat dotaci z fondů EU.
„Posouzení spalovny v procesu EIA chceme od začátku. Prošly jím i takové projekty jako výstavba farem, větrných elektráren nebo betonárky, proto nechápeme, proč by zrovna spalovna měla být výjimkou. Proces EIA bude mít ale smysl jedině v případě, že budou nezávisle posouzeny nejen různé varianty umístění a technologie spalovny, ale i alternativy k ní, např. zařízení pro mechanicko-biologickou úpravu (MBÚ),“ říká Martin Hyťha z organizace Děti Země.
„Prohlášení Plzeňské teplárenské o novém procesu EIA se objevilo až po návštěvě ministra životního prostředí Tomáše Chalupy. Patrně pan ministr upozornil vedení firmy i stranické kolegy z ODS, která za pochybným projektem stojí, že ani jeho úřad nedokáže protlačit obří dotaci z evropských fondů bez posouzení projektu v procesu EIA,“ říká MUDr. Miroslav Šuta, expert v oblasti vlivu životního prostředí na zdraví.
Obrat v názoru Plzeňské teplárenské nastal až po stížnosti, kterou podaly na krajský úřad Děti Země, a po urgencích sdružení Plzeňané proti spalovně Chotíkov adresovaných institucím Evropské unie. „Naše námitky jsme rozeslali evropským komisařům pro životní prostředí a zdravotnictví, českým a zahraničním europoslancům, Petičnímu výboru Evropského parlamentu a evropskému ombudsmanovi,“ uvádí Markéta Balcarová ze sdružení Plzeňané proti spalovně Chotíkov.
„Plzeňská teplárenská se chová nevyzpytatelně. Ještě v listopadu minulého roku její místopředseda Tomáš Drápela tvrdil, že je projekt je připravený „na výbornou“, proto ho krajský úřad odsouhlasil už ve zjišťovacím řízení. Nyní Teplárenská obrátila o sto osmdesát stupňů. Neustále se mění kapacita spalovny a není jasno ani o horkovodu, který má vést z Chotíkova na Lochotín. Chceme, aby se občanům konečně poskytovaly pravdivé a ucelené informace. Přípravu stavby budeme dále sledovat,“ uvedla Ema Rousová ze sdružení Plzeňané proti spalovně Chotíkov.
|