-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Eskalátor: Organizované násilí vede

16. února 2011
[Česká republika]

Glosa předsedy Dětí Země Miroslava Patrika o mediálních masážích ČSSR vůči chartistům a ČR vůči ekologickým sdružením a lékařům, která vyšla v kulturním časopise A2 dne 16.02.2011.

Jednou z hlavních činností státu by měla být snaha o dodržování zákonů. Pokud po něm ale občané požadují, aby je sám dodržoval, dochází už k bouřlivým reakcím.

Jako příklad lze uvést signatáře Charty 77, kteří požadovali dodržování dohod o lidských a občanských právech, k nimž se ČSSR zavázala v Helsinkách 1. srpna 1975. Reakce tehdejší moci byla zcela nepříčetná a někteří z nich skončili ve vězení, jiní byli za ztroskotance a rozvraceče.

Výhodou demokratického režimu je, že státní moc musí používat „jemnější diskreditační postupy“. Například vyhraje-li některé občanské sdružení soudní spor o nějakou významnou stavbu, pak ho stačí za škůdce společnosti a odmítače pokroku pouze označovat, případně tvrdit, že jde o vyděrače, jenž stále podává žaloby.

Podobným reakcím se nevyhnula ani velká a respektovaná profesní skupina lékařů. Téměř rok se lékaři domáhají toho, aby stát konečně zreformoval zdravotnictví, zamezil korupci, plýtvání veřejných peněz, úsporně investoval a nenutil je pracovat levně a přes čas. A výsledek? Nečinnost státu, sliby, lži o výšce jejich platů a nakonec tvrzení, že pokud nestáhnou své výpovědi, jsou to vyděrači.

Státem organizované násilí je jako ruleta – až na výjimky vždy vítězí.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Klub za udržitelnou dopravu
Cejl 866/50a
Brno; 602 00

 [zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-