-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Eskalátor: Slídilům opět zmar

8. prosince 2010
[Česká republika]

Týden před výročím sametové revoluce vyhlásilo občanské sdružení Iuridicum Remedium v rámci ankety Big Brother Awards největší slídily České republiky. Nekorunovaným králem se stala sociální síť Facebook a její stvořitel – v kategoriích největší firemní slídil a výrok Velkého bratra.

Ačkoliv uživatelé této velké rodiny odevzdávají své údaje dobrovolně, firma stále není schopna nebo ochotna zabránit jejich dalšímu šíření a zneužívání ke komerčním účelům. Není také zřejmé, co se s těmito daty děje poté, co jejich původci opustí Knihu tváří. Varováním nám také mohou být názory zakladatele FB Marka Zuckerberga, který soukromí řadí mezi sociální práva, jež se v čase vyvíjejí. Co bylo v minulosti veřejně nepatřičné či nebezpečné, nyní se stává obvyklé a ještě se tím mnozí chlubí.

Cenu za dlouhodobé porušování lidského soukromí získala letos Policie ČR, a to i za nelegální šíření osobních údajů aktivisty Děti Země z policejní databáze Bedrunka. Cenu za ochranu soukromí získala obec Vír, jejíž vedení se spolu s občany neúspěšně postavilo proti záměru Povodí Moravy, s. p., monitorovat kamerami blízkou přehradu a část obce. Díky tedy za tuto odvahu!

Glosa vyšla v kulturním časopise A2 dne 8. 12. 2010.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Klub za udržitelnou dopravu
Cejl 866/50a
Brno; 602 00

 [zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-