-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Nová publikace: Aby se ve městech dalo dýchat

1. prosince 2010
[Česká republika]

Společná tisková zpráva Ekologického institutu Veronica, Dětí Země a Centra pro životní prostředí a zdraví.

Ekologický institut Veronica vydává ve spolupráci s organizacemi Děti Země a Centrum pro životní prostředí a zdraví (CpŽPZ) novou publikaci „Aby se ve městech dalo dýchat“. Kniha přináší příklady efektivních dopravních opatření pro zlepšení kvality ovzduší ve městech, která jsou s úspěchem používána v zahraničí.

V knize jsou popsány pozitivní efekty zavádění nízkoemisních zón, zpoplatnění vjezdu do městských center, snižování maximální rychlostí na vybraných silnicích, použití alternativních paliv v dopravě nebo zavádění prachových filtrů u automobilů s dieselovými motory.

Text je autorským dílem Miroslava Šuty a Miroslava Patrika, přičemž tématický navazuje na publikaci „Účinky výfukových plynů za automobilů na lidské zdraví“, kterou Ekologický institut Veronica vydal září.

„Opatření popsaná v publikaci by měla být inspirací pro města a obce v České republice v tom, jak chránit zdraví vlastních obyvatel. Např. jemné prachové částice z výfuků automobilů každoročně zabíjejí velké množství lidí a zároveň významně přispívají ke klimatickým změnám,“ uvedla Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica.

„Když přednáším o negativních zdravotních důsledcích znečištění ovzduší, lidé se mne ptají, co se dá dělat proto, aby se i v jejich městě dalo dýchat bez obav o zdraví. Proto jsem po několik let shromažďoval příklady opatření, která jinde úspěšně fungují. Kontaktoval jsem lidi, kteří se podílejí na jejich prosazování nebo zavádění. Některá opatření jsem měl možnost vidět na vlastní oči. Doufám, že vydání publikace přispěje k tomu, aby se obce v Česku inspirovaly tím, co je v zahraničí ověřeno,“ uvedl Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví.

„Dnes mají desítky měst v Česku vážné problémy s překračováním platných limitů pro znečištění ovzduší, zejména prachovými částicemi. Pokud se tato situace nezmění, hrozí Česku citelné sankce ze strany Evropské komise za dlouhodobé porušování limitů pro kvalitu ovzduší. Opatření, která jsme v publikaci popsali, mohou řadě měst pomoci snížit znečištění, a tak se postihu vyhnout,“ uvedl Miroslav Patrik, předseda Dětí Země.

Publikace byla vydána jako součást projektu „Dva v jednom - Ochrana klimatu a ovzduší v obcích“, realizovaného za finanční podpory Státního fondu životního prostředí a Ministerstva životního prostředí ČR. K dostání bude v Ekoporadně Veronicy (Panská 9), na webu www.veronica.cz, případně na vyžádání zašleme.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Klub za udržitelnou dopravu
Cejl 866/50a
Brno; 602 00

 [zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-