-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Soud přerušil čištění Brněnské přehrady od sinic

22. září 2010
[Jihomoravský kraj]

Děti Země vyhrály spor o použití závadných látek

Městský soud v Praze na základě žaloby Dětí Země ze září 2009 zrušil rozhodnutí Ministerstva životního prostředí, které potvrdilo rozhodnutí krajského úřadu o povolení výjimky z vodního zákona použít proti sinicím v Brněnské přehradě některé závadné látky.

Do vydání nového rozhodnutí tak nelze pokračovat v aplikaci biopreparátů a huminových látek. Výjimka byla povolena bez podkladů a bez znalostí věci.

„Prostě jsme opět dokázali, že úředníci na ministerstvu, na krajském úřadě a na brněnském magistrátu neznají správně zákony, když se rozhodlo bez nutných podkladů, jako je třeba posudek Hydrobiologického ústavu AV ČR, který čištění přehrady považuje za neúčinné,“ vysvětluje předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

Krajský úřad loni v červnu pro Povodí Moravy, s. p., povolil na deset let v boji proti sinicím výjimku z vodního zákona pro použití biopreparátů a huminových kyselin. Toto rozhodnutí soud nyní zrušil. Je tak nejasné, zda nová výjimka bude do jara příštího roku znovu povolena či nikoliv.

„Soud uznal všechny tři námitky o tom, že chybělo závazné stanovisko magistrátu se zásahem do přehrady, že ze spisu nelze zjistit důvody k povolení výjimky a že nám krajský úřad neumožnil delší lhůtu pro vyjádření,“ vyjmenovává důvody zrušení výjimky Patrik.

Děti Země přitom marně upozoňovaly na posudek Hydrobiologického ústavu Akademie věd ČR z Českých Budějovic, podle kterého účinky mnohých chemikálií v boji proti sinicím ve vodních nádržích Plumov, Brno a Luhačovice jsou jen krátkodobé, jelikož je do nich stále přinášen nežádoucí fosfor a organické látky.

„Navržený způsob čištění přehrady od sinic je spíše velkým a drahým experimentem s nejistým výsledkem, který nás bude stát stovky miliónů korun veřejných peněz a možná zbytečně,“ myslí si dále Patrik.

Povodí Moravy, s. p., letos v lednu získalo od krajského úřadu ještě výjimku pro použití železitých látek. Nyní probíhá třetí řízení pro chloridové a síranové látky s hliníkem pod názvem PAX-18. Jejich vypouštění do přehrady ale krajský úřad v roce 2009 nepovolil. Řízení je přerušené a čeká se na doplnění spisu žadatelem.

„Ve třetím řízení o výjimce je naším cílem zabránit použití látek PAX-18 do přehrady,“ dodává nakonec Patrik.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Klub za udržitelnou dopravu
Cejl 866/50a
Brno; 602 00

Související odkazy: 

Proti sinicím mají pomoci železité látky (TZ, 23.02.2010)

Do Brněnské přehrady se chemikálie dávat nebudou. Zatím (TZ, 01.06.2009)

Posudek BC AV ČR k návrhům opatření „boje“ proti sinicím v nádržích Plumov, Brno a Luhačovice (16.05.08)
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-