-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Za Ústecko kandidují na titul Ropák roku hned čtyři osoby

28. dubna 2010
[Ústecký kraj]

Mezi dvanáct finalistů ankety Ropák 2009 se za Ústecký kraj dostali všichni, které veřejnost nominovala. Jsou jimi generální ředitel ČEZ, a. s., Martin Roman za polovičatou modernizaci elektrárny Prunéřov II, spolumajitel firmy Czech Coal Group Pavel Tykač za snahu o prolomení územních limitů, ředitel krajského úřadu Milan Zemaník za dvě rozhodnutí o údajné podjatosti stavebního úřadu v Trmicích a předseda představenstva CPI Park Žďárek, a. s., Zdeněk Havelka za nezákonnou likvidaci chráněných živočichů pro stavbu obrovského logistického centra u dálnice D8.

Výsledky anket Ropák 2009 a Zelená perla 2009 budou známy v pátek 30. dubna v 11 hodin na tiskové konferenci v Brně. Tradiční soirée pak s písničkářem Janem Burianem proběhne v kavárně Trojka.

„Největší šanci získat titul Ropák 2009 má šéf ČEZu Martin Roman, který se ještě loni do finále této ankety nedostal, ale od té doby nedůsledná modernizace elektrárny Prunéřov hodně eskalovala a dokonce stála křeslo ministra životního prostředí,“ uvádí koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země Brno.

Podle něho se může černým koněm ankety stát ředitel krajského úřadu v Ústí nad Labem Milan Zemaník. Na Ropáka 2009 byl nominován za dvě rozhodnutí, kterým stavebnímu úřadu v Trmicích z údajné podjatosti odňal pravomoc rozhodnut o černých stavbách na pozemku Patrika Oulického v Moravanech na území CHKO České středohoří a o stížnostech občanů na hluk a zápach ze zkušebního provozu lihovaru firmy PLP a. s.

„Oba tyto případy mohou být také příkladem zpackané reformy veřejné správy s principem dvojkolejnosti, neboť v jednom baráku jsou krajští státní úředníci nepřímo podřízení samosprávným politikům, takže jen ztěží mohou rozhodovat ve prospěch vlády zákona a nikoliv lokálním politickým zájmům,“ myslí si Patrik

Zemaník se dokonce při hlasování občanů na Aktualne.cz umisťuje v polovině žebříčku hned za známými osobami, což může být důkazem, že lidé jsou velmi alergičtí na porušování rovnosti každého před zákonem.

O vítězích anket Ropák a Zelená perla rozhodují členové Komise, která má nyní 113 členů. Do ankety Ropák 2009 bylo nominováno 23 platných kandidátů a 41 platných výroků na Zelenou perlu 2009. Titul Ropák 2008 získal primátor Prahy Pavel Bém a vítězem ankety Zelená perla 2008 byl dopravní poradce Jaroslav Mencl.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Brno
Körnerova 219/2
Brno (adresa pro doručování pošty); 602 00


Související kampaň: 


Ropák roku

Související odkazy: 

Seznam 12 kandidátů na titul Ropák 2009

Seznam 18 autorů Zelených perel 2009

Hlasování veřejnosti o Ropákovi 2009
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-