-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Za navezení odpadu v Hradci Králové hrozí titul Ropák 2009

28. dubna 2010
[Královehradecký kraj]

Mezi dvanáct finalistů ankety Ropák 2009 se za Královéhradecký kraj dostal zástupce firmy S T A K O s. r. o. Petr Kulda za zodpovědnost při nezákonném navezení tisícovky odpadů suti i s nebezpečným opadem na místa s výskytem zvláště chráněných druhů živočichů v lokalitě Na Plachtě v Hradci Králové.

Výsledky anket Ropák 2009 a Zelená perla 2009 budou známy v pátek 30. dubna v 11 hodin na tiskové konferenci v Brně. Tradiční soirée pak s písničkářem Janem Burianem proběhne v kavárně Trojka.

„Ať tento čin byl úmyslný či neúmyslný, podstatné je, že byl nezákonný a firma si měla dopředu zjistit, zda je možné tento odpad v lokalitě Na Plachtě umisťovat, zvláště když se všeobecně ví, že místní občané toto místo již dlouho chtějí vyhlásit za přírodní památku,“ uvádí koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země Brno.

Proniknutí mezi finalisty ankety tak uniklo náměstkyni primátora Hradec Králové Pavle Finfrlové, kterou občané nominovali za podíl na nezařazení celé lokality Na Plachtě do soustavy NATURA 2000 i mimo hranice přírodní památky s biotopy téměř 30 zvláště chráněných druhů živočichů, za podíl při bránění realizaci opatření pro udržení biotopů v Přírodní památce Plachta 2 jako je odstraňování náletových dřevin a za podíl při zablokování vyhlášení evropsky významné lokality Běleč-střelnice.

„Paní Finfrlová se sice do finále ankety o Ropáka letos nedostala, ale může vyhrát anketu o Zelenou perlu, kde má jeden svůj peprný výrok o kácení dřevin,“ upozorňuje dále Patrik.

Třetím nominovaným, který se do finále nedostal, je prokurista Podniku pro výrobu vajec v Kosičkách, s. r. o., Petr Hošek za záměr rozšířit velkochov nosnic o 36 tisíc kusů výstavbou nové haly, aniž by v řízení o získání integrovaného povolení byly zvažovány varianty chovu na podestýlce nebo ve voliérách namísto v klecích.

O vítězích anket Ropák a Zelená perla rozhodují členové Komise, která má nyní 113 členů. Do ankety Ropák 2009 bylo nominováno 23 platných kandidátů a 41 platných výroků na Zelenou perlu 2009. Titul Ropák 2008 získal primátor Prahy Pavel Bém a vítězem ankety Zelená perla 2008 byl dopravní poradce Jaroslav Mencl.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Brno
Körnerova 219/2
Brno (adresa pro doručování pošty); 602 00


Související kampaň: 


Ropák roku

Související odkazy: 

Seznam 12 kandidátů na titul Ropák 2009

Seznam 18 autorů Zelených perel 2009

Hlasování veřejnosti o Ropákovi 2009
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-