-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Děti Země vyhrály soudní spor o informace

7. dubna 2010
[Zlínský kraj,Česká republika]

Městský soud v Praze vynesl rozsudek, v němž uznal právo Dětí Země na získání metodického pokynu Státní veterinární správy, o jehož poskytnutí před necelými třemi roky podle zákona o svobodném přístupu k informacím marně žádaly.

Žádost tehdy zamítla jak Státní veterinární správa, tak její nadřízený orgán - Ministerstvo zemědělství. Sdružení proto nezbylo, než se v této věci obrátit na soud.

„Úspěch v soudním sporu jsme očekávali, neboť jsme byli od počátku přesvědčeni, že se jedná o nezákonné obstrukce úřadů. Tato kauza ovšem opět potvrdila, že svévolný postup úředníků může snadno zablokovat poskytnutí informací veřejnosti až na několik let, a to je velmi znepokojivé,“ uvádí Martin Hyťha z plzeňské pobočky Dětí Země.

Děti Země žádaly o metodický pokyn Státní veterinární správy č. 1/2000, neboť se na něj odkazovala Krajská veterinární správa pro Zlínský kraj ve své odpovědi na podnět Dětí Země, v němž žádaly o prošetření provozu velkochovu brojlerů firmy Lukrom v Králově u Uherského Brodu.

Úřady, které o poskytnutí informací rozhodovaly, argumentovaly tím, že se jedná o pokyn výlučně interní povahy. Městský soud v Praze však konstatoval, že obsah metodického pokynu má vliv i na další subjekty a kromě zrušení obou zamítavých rozhodnutí nařídil Státní veterinární správě, aby dokument do 30 dnů poskytla.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Plzeň
Thámova 21
Plzeň (adresa pro doručování pošty); 301 00


Související kampaň: 


Velkochovy hospodářských zvířat

 [zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-