-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Dálnice D8 letos přišla o téměř dvě miliardy korun

1. března 2010
[Ústecký kraj]

Dozorčí rada Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) ve čtvrtek 25. února 2010 na svém jednání schválila odebrání 1,75 mld. Kč pro výstavbu dálnice D8 přes České středohoří, které byly určeny na letošní rok, a přesunula je na jiné silniční stavby. Důvodem je nepřipravenost stavby k realizaci. Dálnice tak plní harmonogram Dětí Země a ne Ředitelství silnic a dálnic ČR, takže letos určitě hotová nebude.

„Je smutné, že státní investor není schopen zajistit kvalitní přípravu a výstavbu takové prioritní stavby, přestože disponuje miliardami korun, zástupy různých subdodavatelských firem a navíc od úředníků ještě v krátkém čase získává nezákonně potřebná rozhodnutí,“ souhlasí se snížením dotací Miroslav Patrik z Dětí Země.

Dozorčí rada na svém jednání dala 646 miliónů Kč 22 novým stavbám a 1,4 miliardy Kč přidala stávajícím 55 stavbám. Naopak odebrala 2,2 miliardy Kč celkem 14 stavbám, nejvíce dálnici D8. U ní přidáno dostal jen most Oparno, 27 miliónů Kč, naopak nejvíce bylo odebráno samotné trase dálnice, 1,2 miliardy Kč. Dálnice D8 tak letos přišla o 44 procent dotací ze schváleného rozpočtu SFDI v prosinci 2009.

„Investor by měl konečně odtajnit, kdo a jak určuje opakovaně nereálné termíny dostavby D8, neboť padnul rok 2000, 2006, 2008 a teď i rok 2010,“ připomíná Patrik, který dostavbu dálnice odhaduje na rok 2012.

Dálnice D8 má kolem 220 stavebních objektů a stavební povolení bylo vydáno jen asi 110. Děti Země se zatím zúčastnily kolem 30 stavebních řízení z celkových 50, proti devíti stavebním povolením podaly žaloby. První rozsudky, proti mostu Oparno a mostu Dobkovičky, lze očekávat letos na podzim.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Klub za udržitelnou dopravu
Cejl 866/50a
Brno; 602 00


Související kampaň: 


Tunel pro České středohoří (dálnice D8)

Související odkazy: 

Tunel Kubačka na D8 v CHKO

[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-