-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Poslední část úseku dálnice D11 je černou stavbou

2. června 2009
[Královehradecký kraj]

Městský soud v Praze zrušil stavební povolení

Část provozovaného úseku dálnice D1105 v úseku Osičky – Libišany se od konce května stala černou stavbou a Ministerstvo dopravy by tak mělo zahájit řízení o jejím odstranění. Městský soud v Praze totiž podle zjištění Dětí Země uznal žalobu jednoho z místních občanů z jara roku 2006 a zrušil stavební povolení.

V rozsudku se uvádí, že tehdejší ministr dopravy Šimonovský při zamítnutí rozkladu odvolatele porušil jeho právo se vyjádřit k podkladům a navíc nevycházel ze skutečného stavu věci. 1)

„Ministerstvu se opět nevyplatila arogance vůči účastníkům stavebních řízení, neboť z vlastních zkušeností víme, že námitky občanů a jejich sdružení se až na výjimky zamítají,“ komentuje situaci Miroslav Patrik z Dětí Země, které s ministerstvem nyní vedou šest soudních sporů o stavební povolení pro dálnici D8.

Soud v rozsudku uznal, že v územním řízení nelze ještě přesně znát výškové a šířkové údaje D1105 a že tedy námitka místního majitele pozemků o sdělení, jaké jsou možnosti snížit její násyp byla oprávněná, a stejně tak i to, když mu bylo odmítnuto se vyjádřit k tvrzení Ředitelství silnic a dálnic ČR, že takové možnosti nejsou. 2)

„Rozsudek je cenný hlavně v tom, že podle soudu žádné procesní chyby úředníků se nepromíjejí, neboť jde o závažné porušení základních práv účastníků řízení,“ vysvětluje Patrik a dodává, že Děti Země letos buď samy či jako účastníci vyhrály již šest soudních sporů o různé dopravní stavby, ale prohrály jen jeden.

Dalším velkým sporem státu s občany na dálnici D1105 je o způsobu náhrady za soukromé pozemky, které procházejí napříč dálnicí u Plačic. Stát zatím ani hrozbami a ani jinými způsoby tyto pozemky legálně nezískal. Dokonce neuspěl ani při vyvlastňovacím řízení od března 2003 do ledna 2005, kdy hradecký magistrát musel návrh ŘSD ČR na vyvlastnění 64/67 podílů pozemku zamítnout, neboť nebyly splněny všechny podmínky.

Poznámky k tiskové zprávě:

1) Rozsudek Městského soudu v Praze ze dne 31. 3. 2009, č.j. 8 Ca 151/2006-50, kterým bylo zrušeno rozhodnutí ministra dopravy ze 14. 3. 2006, č.j. 14/2006-510-RK/2 o zamítnutí rozkladu jedné fyzické osoby
Vydala pobočka: 

Děti Země - Klub za udržitelnou dopravu
Cejl 866/50a
Brno; 602 00


Související kampaň: 


Ekoporadna

Související odkazy: 

2) Mapa s dálnicí D1105 v části Osičky – Libišany s nedostavěným úsekem do Hradce Králové

[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-