-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Druhý pokus Neumannové získat za Liberecko ropáka

21. dubna 2009
[Liberecký kraj]

Výsledky budou známé v pátek 24. dubna v Brně na tiskové konferenci v 11 hodin

Mezi dvanáct finalistů ankety Ropák 2008 se za Liberecký kraj ze tří kandidátů dostala opět lyžařka a loni v únoru manažerka Světového poháru ve Vesci Kateřina Neumannová. Důvodem je morální zodpovědnost při odvážení sněhu z CHKO Jizerské hory a z trasy Jizerské lyžařské magistrály pro tyto závody. Do finále tak nepostoupil podnikatel Petr Březina přímo za těžbu a odvoz tohoto sněhu a ředitel podniku DIAMO, s. p. za snahu obnovit těžbu uranu v Podještědí.

„U Neumannové jsme dostali rekordních třicet žádostí o její nominaci na ropáka, tak uvidíme, jak se její aktivity projeví i v hlasování,“ uvádí koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země Brno a připomíná, že loni za nápad uspořádat v prosinci 2007 Pražskou lyži na Hradčanském námětí s dovozem sněhu ze Šumavy skončila na druhém místě za Ropákem 2007 a náměstkem ministra dopravy Jiřím Hodačem. 1)

Velkou šanci postoupit do finále měl však Petr Březina jako majitel firmy Petr Březina – APB Plzeň. Jeho firma dostala za nezákonnou fyzickou těžbu a odvoz sněhu na louce v osadě Jizerka v únoru 2008 na území CHKO Jizerské hory pokutu až 600 tisíc korun. Dalšími pokutovanými firmami byly SSŽ, a. s. s 240 tisíci korunami a Jizerská o. p. s. se 100 tisíci korunami. 2)

Třetím nominovaným za Liberecký kraj byl ředitel podniku DIAMO, s. p. Jiří Jež za prosazování obnovy těžby uranu v Podještědí několik kilometrů od zdroje pitné vody s rizikem dalšího ničení této krajiny. 3)

Do ankety Ropák 2008 bylo zasláno 30 platných kandidátů a 51 platných výroků na Zelenou perlu 2008, nejčastějším autorem byl opět prezident Václav Klaus (8 výroků) a dále býv. ministr dopravy Aleš Řebíček (4). Ropáka i zelenou perlu může tradičně opět získat prezident Václav Klaus.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Brno
Körnerova 219/2
Brno (adresa pro doručování pošty); 602 00


Související kampaň: 


Ropák roku

Související odkazy: 

1) Výsledky anket „Ropák 2007“ a „Zelená perla 2007“ (TZ 25.04.2008)

2) A zase ten sníh, článek z Časopisu Krkonoše – Jizerské hory (19.02.2009)

3) Odpůrci těžby uranu se shodli, že voda je cennější, než uran (TZ 20.09.2008)
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-