-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Lidl přes slib dále kácí stromy

23. listopadu 2004
[Ústecký kraj - Chomutov - Hospodářské noviny]

(Hospodářské noviny, 18. 11. 2004)

V den 86. výročí vzniku republiky, kdy president Václav Klaus v projevu mluvil o posledních patnácti letech “nikým a ničím neomezované plnohodnotné občanské svobody”, se skupina stovky Chomutováků vydala do průvodu se státní vlajkou v čele. Důvodem byl především pocit občanské bezmocnosti ve státě, kde neexistuje síla, jež by zastavila již několik let trvající legální a nelegální kácení stromů před supermarkety nadnárodního obchodního řetězce Lidl.

Případem se zabývaly policie, Ministerstvo životního prostředí a Česká inspekce životního prostředí. Pachatel nebyl dopaden, nikdo neponese odpovědnost. Z pohovorů s demonstranty vím, že mají týž pocit bezmoci jako kdysi, kdy je ochuzoval řečeno slovy prezidenta Klause “svévolný, neefektivní, nikoho nemotivující a prosperitu nepřinášející systém byrokratického plánování a postátněné ekonomiky”.Nyní mají obavy, že je tu ochuzuje sice efektivní, ale stejně svévolný systém libovůle nadnárodních společností, jejichž politikou je mimo jiné nerespektovat hodnoty, které jim stojí v cestě za ziskem. Poslední kapkou bylo nezákonné setnutí nejvýznamnějšího chomutovského stromu – lípy, která přežila dvě války i srpen roku 1968, ale nesmyslně padla v říjnu 2003, možná proto, aby nebránila výhledu na poutač.

Uplynul rok od slibu společnosti Lidl chránit stromy na jejích pozemcích, ale z důvodu výstavby reklamního pylónu před prodejnou v Lovosicích byly 8.října zlikvidovány tři jabloně a topol. Kácelo se se souhlasem krajských úředníků a politiků, jimž občané vložili do rukou mandát chránit své zájmy. Ale kácení není v souladu s potřebami občanů – stavba poutače není důvodem k likvidaci jediného zdravého stromu.

Džamila Stehlíková
Autorka je radní města Chomutova za Stranu zelených.

Související kampaň: 


Kácení stromů u supermarketů LIDL [skončeno]

 [zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-