-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Za neekologickou činnost v zemědělství nominován na Ropáka 2007

2. dubna 2008
[Jihomoravský kraj]

Bohumír Rada ze společností Agrodružstvo Jevišovice a ZEVO kandiduje za Jihomoravský kraj

Plzeňská pobočka Dětí Země, která se zabývá velkochovy hospodářských zvířat a zemědělstvím, nominovala na titul Ropák 2007 předsedu představenstva Agrodružstva Jevišovice a jednatele společnosti ZEVO s r.o. Bohumíra Radu. Důvodem je provoz bioplynové stanice ve Velkém Karlově, který funguje již řadu měsíců bez integrovaného povolení a znečišťuje životní prostředí a dále plán na vybudování krokodýlí farmy.

„Loni v bioplynové stanici docházelo k nedovolenému nakládání s látkami závadnými vodám, k opakovanému vyvážení digestátu na pole či porušování technologie zpracování kejdy v bioreaktoru, stanice přitom neměla ze zákona povinné integrované povolení,“ vyjmenovává hlavní antiekologické prohřešky Martin Hyťha z Dětí Země – Plzeň.

Dalším důvodem pro nominaci na Ropáka je prosazování výstavby velkokapacitního chovu krokodýlů ve Velkém Karlově. „Tento velmi sporný záměr je podle řady občanských sdružení v zásadním rozporu s tradiční hodnotou, jakou je život divokých zvířat ve volné přírodě,“ uvádí dále Hyťha.

Třetím důvodem k nominaci je skutečnost, že Agrodružstvo Jevišovice neoprávněně obdělávalo pozemky na území přírodní památky Rudlické kopce, za což mu Česká inspekce životního prostředí uložila pokutu.

Za Jihomoravský kraj byla již na Ropáka nominována také vedoucí odboru životního prostředí Krajského úřadu Jihomoravského kraje Anna Hubáčková za povolení výjimky k zásahu do biotopů 10 ohrožených druhů živočichů silnicí R5204 Pohořelice – Ivaň. Tato výjimka pak byla Ministerstvem životního prostředí před koncem roku zrušena, nyní probíhá nové řízení.

Výsledky anket Ropák a Zelená perla budou vyhlášeny v pátek 25. dubna 2008 v Brně na tiskové konferenci od 11 hodin a také na večerním soirée v brněnském divadle Polárka za účasti písničkáře Václava Koubka.

Kontakty:
Martin Hyťha, Děti Země – Plzeň: 606 104 784
Miroslav Patrik, Děti Země – Brno (koordinátor anket Ropák roku a Zelená perla): 603 574 289
Vydala pobočka: 

Děti Země - Plzeň
Thámova 21
Plzeň (adresa pro doručování pošty); 301 00


Související kampaň: 


Ropák roku

Související odkazy: 

Anketa Ropák roku

Anketa Zelená perla
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-