-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Tři drůbežárny v Ústeckém kraji fungují od minulého týdne nezákonně

5. listopadu 2007
[Ústecký kraj]

Děti Země upozornily inspekci na to, že drůbežárny v Lišnici, Bitozevsi a Lovoši nestihly do konce října získat integrované povolení

Drůbežárny v Lišnici, Bitozevsi a Lovoši jsou od 1. listopadu provozovány v rozporu se zákonem, neboť společnostem, které je provozují, se nepodařilo do 31. října získat pravomocná integrovaná povolení, což jim ukládá zákon. Děti Země dnes na tento fakt upozornily Českou inspekci životního prostředí. Ta nyní bude podnět prověřovat a v případě, že spáchání správního deliktu potvrdí, může provozovatelům uložit pokutu až do výše sedmi milionů korun.

Kromě toho podle zákona nyní společnosti nesmí drůbežárny provozovat. „O povinnosti mít platné integrované povolení věděli všichni již od roku 2003, je to tedy nezodpovědnost firem, že o vydání povolení včas nepožádaly,“ komentuje případ Martin Hyťha z občanského sdružení Děti Země. „Podle zákona by nyní měly být provozy velkochovů zastaveny až do doby, než bude integrované povolení vydáno a nabude právní moci,“ popisuje další možné důsledky Hyťha.

Kdo velkochovy provozuje a jaké jsou jejich kapacity?

obec

provozovatel

kapacita

Lišnice

Jan Virag KBU

130.000 brojlerů

Bitozeves

JOFRO, s.r.o.

150.000 brojlerů

Lovoš

Komaspol, s.r.o.

203.930 brojlerů

Uvedené tři drůbežárny nejsou jedinými zařízeními, která jsou od začátku měsíce provozována ilegálně. Jen Děti Země zjistily celkem 12 provozů v ČR, které povolení nemají. Téměř všechny tyto provozy jsou velkokapacitní chovy hospodářských zvířat. Řada dalších průmyslových podniků se ovšem může potýkat s tímtéž problémem.

U drůbežárny v Bitozevsi není provoz bez platného integrovaného povolení jediným problémem, s nímž se potýká. V současné době vede s podnikem Česká inspekce životního prostředí správní řízení kvůli tomu, že společnost nenahlásila do integrovaného registru znečištění emise amoniaku vyprodukované během dvou let.

Smyslem integrovaného povolení je stanovit pro konkrétní provoz podmínky, které zajistí ochranu zdraví člověka a zvířat, ochranu životního prostředí, zejména ochranu ovzduší, půdy, lesa, podzemních a povrchových vod, přírody a krajiny. Dále se stanovují např. opatření pro hospodárné využívání surovin a energie, emisní limity, podmínky pro nakládání s odpady a jiné.

Citace ze zákona č. 76/2002 Sb., o integrované prevenci a omezování znečištění:
§ 16 odst. 2: „Provozovatel zařízení nesmí bez platného integrovaného povolení zařízení provozovat. Tím nejsou dotčena ustanovení § 42 až 44.“
§ 42: „Provozovatel zařízení, pro které podal žádost o stavební povolení podle zvláštního právního předpisu do 30. října 1999 a které uvedl do provozu do 30. října 2000, pokud má v úmyslu provozovat toto zařízení po 30. říjnu 2007, je povinen mít integrované povolení k tomuto datu.“

Kontakty:
Martin Hyťha, Děti Země – Plzeň, tel.: 377 240 772, 606 104 784
Česká inspekce životního prostředí, oblastní inspektorát Ústí nad Labem: 475 500 547





Vydala pobočka: 

Děti Země - Plzeň
Thámova 21
Plzeň (adresa pro doručování pošty); 301 00


Související kampaň: 


Velkochovy hospodářských zvířat

 



[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-