-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
www.detizeme.cz > Basic Information in EnglishDeutsch
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Den bez aut vrcholí v sobotu

21. září 2007
[Česká republika]

Patnáctý ročník českého Dne bez aut a osmý ročník Evropského dne bez aut vyvrcholí v sobotu 22. září. Letos akce proběhnou opět ve více než stovce měst a obcí, v polovině z nich se počítá s uzavřením části centra.

Výzvu Dětí Země „Nechte 22. září auto doma“ již veřejně podpořilo víc než devět set osob, včetně 15 poslanců a 2 senátorů. Mezi nimi je i ministr životního prostředí Martin Bursík. K výzvě se může připojit každý do půlnoci 22. září na http://www.detizeme.cz/denbezaut/ukaz.php?co=pridali_se.

„Sice je potěšitelné, že touto akcí se více propaguje veřejná doprava, cyklistika a chůze, ale stále tu chybí rázná restrikce vůči automobilistům jako třeba vysoké zdražení parkovného v centru nebo rychlejší snižování počtu parkovacích míst na povrchu,“ prohlásil Miroslav Patrik z Dětí Země, který se Dni bez aut věnuje již patnáct let.

První Den bez aut v ČR proběhl 15. 11. 1991 na základě výzvy nizozemské Evropské mládežnické organizace pro les (EYFA). Akce zorganizovalo pět ekologických sdružení v Praze a v Brně. Od roku 1995 mají v ČR hlavní iniciativu Děti Země, od roku 2002 evropské akce ke DBA koordinuje Ministerstvo životního prostředí.

Mezi dosavadními signatáři výzvy „Nechte auto doma!“ jsou například spisovatelka Eva Hauserová, herec Petr Vacek, hudebník Jiří Dědeček či filozof Erazim Kohák. Loni ji podpořilo 1.750 občanů, včetně 130 zastupitelů a pracovníků veřejné správy, 23 členů parlamentu a jedné europoslankyně.

Dětem Země se také nelíbí, že stát neustále plánuje výstavbu předražených dálnic, aniž řádně posoudí různé varianty a transparentně vyhodnotí jejich celospolečenský přínos. Příkladem může být rychlostní silnice R52 od Brna na Vídeň přes Mikulov, silnice R55 na Slovácku přes ptačí oblast u Bzence nebo dálnice D3 přes rekreační území v Posázaví.

Špatným příkladem minulosti je i dálnice D8, jejíž trasa má vést bez dlouhého tunelu přes Chráněnou krajinnou oblast České středohoří. Přitom se do Německa mohlo jezdit i kolem tohoto území přes Mostecko.

Další informace o Dni bez aut:
15. ročník českého Dne bez aut = http://www.detizeme.cz/denbezaut
8. ročník Evropského dne bez aut v ČR = http://www.env.cz/edba

Partnery českého Dne bez aut 22. září jsou České dráhy, a. s. (v sobotu 29. září připravují Den železnice) a Správa železniční dopravní cesty, s. o.

Akci finančně podpořilo Odborové sdružení železničářů, firma AŽD Praha, s. r. o. a Ministerstvo životního prostředí.
Vydala pobočka: 

Děti Země - Klub za udržitelnou dopravu
Cejl 866/50a
Brno; 602 00


Související kampaň: 


Den bez aut

Související odkazy: 

Den bez aut v ČR

Evropský DBA v ČR
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-